18 maja ruszyło głosowanie widzów w ramach Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny „Kino 2020”. Zwycięski film otrzyma Nagrodę Publiczności.
Przez najbliższy tydzień w specjalnym paśmie festiwalowym „Kino 2020” na antenie TVN Fabuła oraz na platformie player.pl dostępne będą najlepsze filmy Festiwalu. Głosować można do 25 maja za pośrednictwem strony internetowej telewizji TVN Fabuła. Film z największą ilością głosów otrzyma Nagrodę Publiczności ufundowaną przez TVN Discovery.
Głosowanie publiczności jest promowane specjalnymi mini-audycjami emitowanymi w TVN 7 i TVN Fabuła.
Jury wybrało laureatów Festiwalu
Nagrodę Główną PRO – dla filmowców i studentów szkół filmowych – otrzymała Martyna Byczkowska za film „Kwarantanna Martynki”. To przedstawiony w formie dokumentu zapis codzienności życia w kwarantannie. Wygrał film młodej dziewczyny, która będąc odizolowana od innych ludzi, w samotność obserwuje pandemiczny świat za oknem. Wraca do zapisów wideo ze swojego dzieciństwa, jego beztroski i zbaw z rodziną, z którą teraz może mieć jedynie kontakt telefoniczny.
Nagrodę Główną Start otrzymały filmy „Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” w reżyserii Jakuba Jasiukiewicza.
„Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego to film, który w bardzo ironiczny sposób pokazuje nas ludzi w tym bardzo dziwnym czasie kwarantanny. Nie jest prześmiewczy, ale jest na granicy ostrej ironii i w genialny sposób sumuje to czego obecnie doświadczamy. Do tego jest to świetnie zrealizowany film pod względem artystycznym, długo o nim rozmawialiśmy i jest dla nas (jury) bardzo ważny – informuje Tomasz Wasilewski, członek jury.
Natomiast „66,6% jawy” jest obrazem opartym na impresjach, fragmentach życia młodej bohaterki. W 3-minutowym filmie Jakub Jasiukiewicz odsłania trzy historie postaci, granej przez Janę Shostak: własne wspomnienie, zapamiętaną opowieść oraz ukradziony sen.
Nagrodę specjalną „She’s Mercedes” otrzymał film „Uszy żyrafy” w reżyserii Xawerego Wolskiego i Anny Bolewski. W trakcie Festiwalu wyróżniono również: „Marysia Antosia” (reż. Mila Kreft, Monika Kreft-Sietnicka), „Paweł Ponury Żukowski” (reż. Andrzej Starszewski) oraz „The time of my life” (reż. Sara Bustamante-Drozdek).
Prace ocenili reżyserzy: Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Smoczyńska, Piotr Domalewski oraz Tomasz Wasilewski. Projekty można było składać do 5 maja.