W związku z setnymi urodzinami gazety „Rzeczpospolita”, 15 czerwca – dokładnie po 100 latach od publikacji pierwszego numeru dziennika – ukaże się specjalne, jubileuszowe wydanie gazety.
W specjalnym wydaniu pojawią się relacje z najważniejszych momentów w historii dziennika. Nie zabraknie również tekstów autorstwa intelektualistów, między innymi Stefana Żeromskiego, Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Lektura publicystyki sprzed 100 lub 25 lat prowadzi do wniosków, że zmieniają się czasy, a Polacy próbują odpowiedzieć na bardzo podobne pytania: jak rządzić krajem, ile władzy oddać w czyje ręce, jak poradzić sobie z podziałami w społeczeństwie, jakie zagrożenia na nas czyhają i jak się do nich przygotować. Każda z tych dyskusji znalazła swoje odbicie na łamach „Rzeczpospolitej”. Niektóre z najbardziej aktualnych głosów przypomnimy w wydaniu jubileuszowym – poinformował Bogusław Chrabota, redaktor naczelny gazety „Rzeczpospolita”.
Ponadto na specjalnej stronie internetowej zostały opublikowane materiały wideo przygotowane na stulecie gazety, a także okolicznościowe nagranie z udziałem redaktora naczelnego – Bogusława Chraboty. Inne jubileuszowe projekty to m.in. ranking „Najważniejsze firmy dla Polski”, cykle redakcyjne „Kobiety stulecia” oraz „Innowacje stulecia”.
Kampania wizerunkowa oraz okolicznościowy znaczek
Obchodom stulecia towarzyszy kampania wizerunkowa realizowana pod hasłem „Od 100 lat każda strona Rzeczpospolitej to strona w dyskusji o tym, co ważne”.
W ten sposób nawiązujemy do najważniejszych wartości, które towarzyszą dziennikarzom „Rzeczpospolitej” od samego początku: obiektywizmu i pokazywania rzeczywistości z wielu perspektyw – powiedział Cezary Piernikowski, dyrektor działu marketingu.
W wizerunkowym spocie w symboliczny sposób główną rolę odgrywają strony „Rzeczpospolitej”. Spot rozpoczynają słowa Arcybiskupa Teodorowicza, które zostały wypowiedziane podczas poświęcenia redakcji 14 czerwca 1920 roku.
Kolejnym elementem obchodów jest okolicznościowy znaczek pocztowy, który zostanie wyemitowany 15 czerwca w limitowanej ilości. Dodatkowo w Operze Krakowskiej planowane jest wystawienie „Manru”, jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego – fundatora i założyciela gazety „Rzeczpospolita”.