O poranku w czwartek, 24 lutego wojska rosyjskie weszły na Ukrainę od strony wschodu i północy kraju. Media w Polsce przyglądają się wydarzeniom od wczesnych godzin porannych.
Stacje informacyjne prowadzą swoje wydania specjalne od godzin wczesnoporannych. Od około godziny 4:00 programy specjalne emitują Polsat News, TVN24 i TVP Info. Emisję programów poświęconych wydarzeniom prowadzą także Telewizja Republika i stacja wPolsce. O godzinie 20:00 telewizje nadadzą orędzie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Telewizja Polska
TVP Info nadaje swój program specjalny od okolic godziny 3:35. W jego ramach nadano specjalne wydania programów „Jedziemy” oraz „Minęła 8”. TVP1 od 10:20 do 12:00, a także od 12:40 retransmituje sygnał TVP Info. Pod logotypami TVP1, TVP2, TVP Historia i TVP Kultura pojawił się ozdobnik w kolorach flagi Ukrainy „Solidarni z Ukrainą”. Kanał TVP HD ma pod logiem ukraińską flagę. Z ramówki TVP2 usunięto emisję rosyjskiego serialu „Stepowa miłość” o 13:20, którą zastąpiono „Kołem fortuny”. Od godziny 20:35 TVP1 wyemituje trzy odcinki serialu dokumentalnego „Putin: historia rosyjskiego szpiega”. O zmianie w ramówce poinformował prezes zarządu TVP Jacek Kurski.
W związku z bandycką napaścią Rosji na Ukrainę odwołaliśmy dzisiejszą galę ramówkową. Specjalne wyd. TVP Info teraz też w TVP1. Od 20:35 hitowy serial dok. Putin: historia rosyjskiego szpiega 1.Początki 2.Wrogowie i zdrajcy 3.Wieczny przywódca. Zmiany też w ant. temat. Zapraszamy
— Jacek Kurski PL (@KurskiPL) February 24, 2022
Stacje komercyjne
TVN24 swój program specjalny rozpoczął o godzinie 3:35. Wcześniej, bo do godziny 1:40 stacja nadawała specjalne wydanie magazynu „Dzień po dniu”. Informacje przekazywali Jan Niedziałek, Rafał Wojda i Małgorzata Kukuła, a od godziny 10:00 Anna Seremak i Mateusz Walczak, których po 15:00 zmieniła Agata Wolna. Od godziny 16:00 specjalne „Fakty po południu” prowadziła Diana Rudnik. Po godzinie 9:00 sygnał stacji retransmitował otwarty TVN. Miało to związek z wywiadem z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.
Polsat News swój program nadaje także od wyżej wspominanych godzin. Do godziny 6:00 sygnał stacji był retransmitowany na antenie kanału Wydarzenia 24. Stacja ta od 6:00 emitowała już własny program. W godzinach 6:00 – 8:35 w Polsacie emitowano sygnał Polsatu News z uwagi na zwyczajową emisję pasma „Nowy Dzień”. W studiu od godziny 4:00 do 9:00 byli Marta Budzyńska i Michał Cholewiński, od 9:00 do godziny 13:00 Beata Cholewińska i Igor Sokołowski, a od 13:00 w studiu wydanie specjalne prowadzili Agata Biały-Cholewińska i Bartosz Kwiatek. O 16:00 zmienili ich Daria Kwiecień i Łukasz Dubaniewicz. Analizy przy ekranie prowadzi Michał Stela.
Stacje radiowe
Internetowe Radio 357 co godzinę emituje specjalne wydania serwisów, w których są podawane aktualizacje informacji z Ukrainy. Na co dzień audycje informacyjne są nadawane tylko o 07:00, 08:00, 09:00 oraz o 16:00, 17:00 i 18:00.
357 nadaje specjalne wydania swoich audycji (m.in. Poranek został wydłużony do godziny 10:00). Stacja emituje nieco zmodyfikowaną playlistę utworów. Ponadto w sekcji „Twoje 357” pojawiły się wszystkie rozmowy z gośćmi dotyczące inwazji na Ukrainę.
Polskie Radio poświęciło sprawie antenę Polskiego Radia 24 oraz specjalnych wydań „Sygnałów dnia” w PR1 i „Pora na Trójkę” w PR3. Stacje zaprosiły do „Rozmowy dnia” i „Salonu politycznego Trójki” gości zajmujących się tematyką ukraińską.
Radio Zet i RMF FM nadają specjalne wydania swoich programów informacyjnych co 15 minut. Stacje prowadzą łączenia ze swoimi korespondentami na Ukrainie. Radiostacje stonowały swoje playlisty.
Informacje o sytuacji na Ukrainie przedstawiają również prezenterzy innych stacji radiowych.
Internet
Onet i Wirtualna Polska nadały rano specjalne wydania swoich programów. Onet wyemitował program „Onet Rano”, który poprowadził Tomasz Sekielski, a w programie były łączenia z wysłannkiem Onetu Marcinem Wyrwałem. WP nadało program „Dzieje się” poświęcony wydarzeniom na Ukrainie. Program prowadził Patrycjusz Wyżga, w trakcie niego były łączenia z Patrykiem Michalskim, który był w Kijowie. Portale podają aktualne informacje w specjalnych relacjach „minuta po minucie”.
Podobne działania podjął należący do Grupy Polsat Plus portal Interia. Szef informacji w portalu, Marcin Makowski poinformował o tym, że portal w związku z obecną sytuacją blokuje czasowo możliwość dodawania komentarzy pod informacjami dotyczącymi tej sprawy.
Interia podjęła decyzję o czasowym wyłączeniu komentarzy pod artykułami dotyczącymi agresji Rosji na Ukrainę. pic.twitter.com/EKshN8pQGN
— Marcin Makowski (@makowski_m) February 24, 2022