W piątek, 17 czerwca Europejska Unia Nadawców poinformowała, że Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się w Ukrainie. Po głosach krytyki płynących z tego kraju oraz innych państw, organizacja wyjaśnia dlaczego podjęto taką decyzję.
Europejska Unia Nadawców w poprzedni piątek ogłosiła, że Eurowizja w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie ze względów bezpieczeństwa i teraz będą rozmawiać z BBC co do organizacji wydarzenia. Od czasu wydania tego oświadczenia padły krytyczne głosy z Ukrainy odnośnie odmowy organizacji konkursu w ich kraju, a także z innych państw, w tym z Polski od ministra kultury i dziedzictwa narodowego i zarządu Telewizji Polskiej.
?? ?? ?Wspólnie z Zarządem @TVP ubolewamy, iż Europejska Unia Nadawców w sposób arbitralny odebrała ukraińskiemu nadawcy publicznemu UA:PBC prawo organizacji Konkursu Eurowizji w 2023 r. Zapewniamy o swoim wsparciu dla ukraińskiego nadawcy publicznego.https://t.co/aMpqk51O90
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) June 18, 2022
EBU chce zagwarantować bezpieczeństwo fanom, uczestnikom i dziennikarzom
W oświadczeniu EBU z czwartku, 23 czerwca czytamy, że organizacja rozumie niezadowolenie Ukraińców z podjętej decyzji. Tłumaczą, że decyzja została podjęta w odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracującym i uczestniczącym w wydarzeniu. Planowanie wydarzenia musiało rozpocząć się natychmiastowo w kraju-organizatorze, stąd podjęto takie środki. EBU podkreśla, że przy Eurowizji pracuje około 10 tysięcy osób, a 30 tysięcy przyjeżdża na widownię konkursu. Chcą, by decyzje były podejmowane przez profesjonalnych nadawców i nie były upolitycznione, a ponadto zgodnie z regulaminem konkursu wydarzenie musi zostać przeniesione, jeśli w kraju-organizatorze trwa wojna.
The @EBU_HQ has issued the statement below regarding the hosting of next year’s #Eurovision Song Contest.
Find it online here ➡️ https://t.co/M6qnJ33obw pic.twitter.com/7rcRkEfF7M
— Eurovision Song Contest (@Eurovision) June 23, 2022
EBU podkreśla w oświadczeniu, że wśród ryzyk, które wyszły w ramach analizy bezpieczeństwa wskazano na między innymi naloty rakietowe czy bombowe. Ponadto zasięgnięto opinii zewnętrznych ekspertów, którzy wykazali, że ryzyko wielu ofiar na skutek organizacji konkursu w Ukrainie podczas trwania wojny jest wysokie, a stopień zabezpieczenia wydarzenia jest wciąż niski. Również Europejska Unia Nadawców przytacza w oświadczeniu słowa Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, który zaznaczył, że wojna w Ukrainie może potrwać lata.
Czy Polska mogłaby zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji zamiast Ukrainy?
Według przeprowadzonej przez EBU analizy miejsc w krajach sąsiedzkich Ukrainy (w tym w Polsce), które mogłyby zorganizować zamiast niej konkurs wynika, że specyfikacja miejsc oraz brak potrzebnej infrastruktury dyskwalifikują kraje z możliwości organizowania konkursu.
Ponadto unia zaznaczyła, że żadne wielkie koncerty nie będą mogły się odbywać na Ukrainie do 2023 roku. Stąd podjęto decyzje dotyczące tego, że konkurs nie odbędzie się na Ukrainie. Jednocześnie podkreślają wolę współpracy z UA:PBC w sprawach związanych z organizacją konkursu w przyszłym roku.
Kto zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku?
Europejska Unia Nadawców szuka kraju, który zorganizuje Eurowizję w 2023. Na ten moment BBC nie odpowiedziało na propozycję organizacji konkursu w następnym roku. Ze względu na brak możliwości realizacji konkursu w Ukrainie, oni są następni w kolejce.