W wieku 96 lat zmarła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii. Następcą został jej 73-letni syn, Karol, który przybrał jako król imię Karol III. Polskie i zagraniczne media informują na temat wydarzeń po jej śmierci.
Informację podała rodzina królewska na Twitterze. Zaraz po niej, o godzinie 19:31 wiadomość przekazała telewizja BBC ustami Huw Edwardsa. Dziennikarz pełnił swój dyżur od godziny 15:00 do 18:00 i ponownie od 19:00 czasu polskiego. Internauci zwracali uwagę na jego ubiór, ponieważ od początku swojego dyżuru miał ubrany czarny krawat. Według wytycznych operacji „London Bridge”, pokrywało się to z tym, co było zapisane.
Po przekazaniu informacji na kanałach BBC w ramach biuletynu „BBC News from London” nadano hymn państwowy ze zdjęciem Elżbiety II.
Here is the moment all BBC programmes were suspended to announce the death of HM The Queen pic.twitter.com/U4AK4d6aqJ
— Scott Bryan (@scottygb) September 8, 2022
Brytyjskie telewizje przerwały nadawanie normalnego programu. BBC One nie emitowało normalnego programu od popołudnia, kiedy podano informację o złym stanie zdrowia królowej. Drugi kanał przełączył się na BBC News w związku z ogłoszeniem śmierci. BBC Three i BBC Four wieczorem w czwartek, 8 września przerwało nadawanie. Obecnie na antenach BBC, ITV, Channel 4 i Channel 5 trwają wydania specjalne dotyczące śmierci brytyjskiej monarchini.
Sky News również wyemitowało hymn państwowy po przekazaniu informacji o śmierci królowej. Wszystkie stacje grupy Sky zaczęły nadawać program kanału informacyjnego, włącznie z kanałami Sky Sports.
Zagraniczne stacje informacyjne
Swój program przerwały także amerykańskie stacje telewizyjne dużych sieci, tj. ABC, NBC czy CBS.
W niemieckiej telewizji informację podano między innymi na kanale Tagesschau 24. Na antenie Das Erste nadano specjalne wydanie Tagesschau, a o godzinie 20:15 wyemitowano program „Brennpunkt”, który jest nadawany w ważnych momentach dla niemieckiej i zagranicznej polityki. We Francji specjalne wydanie programu rozpoczęły m.in. stacje BFM TV czy LCI.
Polskie kanały informacyjne
Z polskich stacji informacyjnych najszybciej emisję przerwało TVN24. Informację przekazał o 19:31 Krzysztof Górlicki. Następnie rozpoczęło się specjalne wydanie „Faktów po Faktach”, a potem „Kropki nad i”. Z naszych informacji wynika, że specjalny program trwać będzie do późnych godzin nocnych. Później stacja pokaże dokument o Królowej Elżbiecie II.
Polsat News przekazał informację podczas programu „Gość Wydarzeń”. Następnie nadano materiał wspomnieniowy Agnieszki Laskowskiej. O godzinie 20:00 rozpoczęto specjalne wydanie „Debaty dnia”, które poprowadziła Agnieszka Gozdyra.
TVP Info przerwało emisję „Wiadomości” o 19:36, by nadać informację o śmierci. Następnie rozpoczęto wydanie specjalne, które potrwało do godziny 20:00. Wówczas rozpoczął się „Gość Wiadomości” z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau. Potem nadano konferencję premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, co też uczyniły inne anteny.
Natomiast TVP2 zamiast „Barw szczęścia” i „Ojca Mateusza” wyemitował film „Królowa”. Specjalne programy i dokumenty można było obejrzeć również na innych antenach nadawcy publicznego.