Znane radio informacyjne z przedłużoną koncesją na nadawanie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie przedłużyła koncesję na nadawanie radia TOK FM. Stało się to podczas posiedzenia rady w środę, 5 lipca. Obecne pozwolenia na emisję rozgłośni wygasają w piątek, 3 listopada. Nowe zezwalają na nadawanie radia przez następne 10 lat.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla Radia TOK FM https://t.co/wVd36PtflP pic.twitter.com/4lJjTCM0Ia
— Radio TOK FM (@Radio_TOK_FM) July 5, 2023
Teraz rozpoczyna się kolejny etap walki, bo radio musi uzyskać pozwolenia od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rozpowszechnianie sygnału przez nadajniki naziemne. Mówi o tym Kamila Ceran, szefowa TOK FM.
Bardzo dobra wiadomość w samo południe! To jednak dopiero początek procesu. Teraz sprawa trafia do UKE i nie wiadomo, ile potrwa wydanie param. techn. dla wszystkich lokalizacji, bo sa tez uzgodnienia międzynarodowe. Dopiero potem nastąpi wydanie koncesji @Radio_TOK_FM https://t.co/duR42mGsv6
— Kamila Ceran 🌻 (@ZiutaB) July 5, 2023
Jest koncesja, ale też i raport o mowie nienawiści w TOK FM
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednocześnie z informacją o nowej koncesji dla radia TOK FM opublikowała raport z monitoringu rozgłośni (próba 14-dniowa opracowana metodą tygodnia konstruowanego – każdy dzień z innego tygodnia emisji). Łącznie monitoringiem objęto 336 godzin emisji programu (każdego dnia analizowano całą dobę emisji). Dotyczy on mowy nienawiści w emitowanych programach. Z raportem można się zapoznać na stronie organu. Rada w nim wyjaśnia pojęcia mowy nienawiści w kilku kontekstach. Potem stwierdza, że
odnotowano 5 (słownie: pięć) audycji, w których padły wypowiedzi mogące – ze względu na użyte w ich ramach określenia, porównania lub metafory – nosić znamiona brutalizacji języka debaty publicznej i prowadzić do zatarcia granic między zaangażowaną publicystyką a tzw. mową nienawiści.
W raporcie przytaczają trzy fragmenty audycji porannych prowadzonych przez Piotra Maślaka. Rada potrzebowała raportu z monitoringu, by móc podjąć decyzję o rekoncesji.
Decyzja jest pozytywna aczkolwiek w trakcie posiedzenia, które dzisiaj się odbyło, muszę powiedzieć, że nastąpiło poruszenie wśród członków Rady, jeżeli chodzi o wyniki tego monitoringu. Mimo tego monitoringu jednak Krajowa Rada podjęła decyzję o udzieleniu koncesji. Jednym z motywów, to członkowie mówili wprost, było to, żeby pokazać, że jest wolność słowa w Polsce – powiedział TVN24 Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
KRRiT wcześniej w tym roku nałożyła 80 tysięcy złotych kary na nadawcę za to, że w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów. Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Obrażono ponadto profesora Wojciecha Roszkowskiego. TOK FM odwołała się od tej sankcji.
TVN – 9 miesięcy do końca koncesji
W dalszym ciągu telewizja TVN nie uzyskała nowej koncesji na nadawanie programu. Jeden z największych nadawców komercyjnych w Polsce czeka na nowe pozwolenia. Koncesja telewizji TVN wygasa 14 kwietnia 2024 roku. Spółka TVN Warner Bros. Discovery długo oczekiwała na uzyskanie koncesji przez telewizje TVN24 i TVN7, a także HGTV.