Piotr Gliński w ostatnim dniu urzędowania podjął decyzję o konieczności zmiany statutów mediów publicznych.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego złożył wniosek do Rady Mediów Narodowych o zmianę statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. O wnioskowanej zmianie poinformowała Wirtualna Polska 27 listopada. Jego zmiana dotyczy sytuacji, w której spółki byłyby w stanie likwidacji.
To jeden z planów ugrupowań opozycyjnych na przejęcie mediów publicznych. Wtedy do nich wszedłby likwidator, który sprawowałby tymczasowo władzę. Co ciekawe, spółki nie musiałyby zostać zlikwidowane. Nowy przepis stanowi, że w momencie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej zajmującej się obsługą prawną. Do składania oświadczeń wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów. Jeden z nich jest członkiem ostatniego zarządu.
❗️News @wirtualnapolska: Minister Kultury prof. Piotr Gliński wnioskuje o dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP pic.twitter.com/HqJG4qZ3nc
— Michał Wróblewski (@wroblewski_m) November 27, 2023
Zmianę na swoim posiedzeniu w poniedziałek, 27 listopada przegłosowała Rada Mediów Narodowych. Oddano 3 głosy za i 2 przeciw. Większość w RMN ma Prawo i Sprawiedliwość. Statuty musi jeszcze zatwierdzić Krajowy Rejestr Sądowy. Ten może zmiany zakwestionować, jeżeli zmiana statutu narusza prawo. Na to zwraca uwagę profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, Katarzyna Bilewska.
⚠️Kolejna próba #zabetonowania mediów publicznych, ale zmiana statutu TVP proponowana przez @kultura_gov_pl jest sprzeczna z przepisami Kodeksu spółek handlowych i nie powinna być zarejestrowana, bo:
✅ przepisy KSH dają walnemu zgromadzeniu samodzielne prawo wskazania osoby…— Katarzyna Bilewska (@KasiaBilewska) November 27, 2023
„System mediów Tuska uruchamia kolejną nagonkę”
Zmiany skomentował sam Piotr Gliński. Minister stwierdził, że jego działania są zgodne z prawem, bo zabezpieczają pluralizm w mediach. Użytkownicy portalu X nie omieszkali się jednak dodać informacji kontekstowych pod wpisem byłego już urzędnika państwowego. W nich nie brakuje opinii, jakoby Gliński miał podjąć próbę zabezpieczenia wpływów PiS na media publiczne po odejściu od władzy. Zauważają także, ze zmiany w statutach nie mają wyższości nad ustawą o KSH.
System mediów Tuska uruchamia kolejną nagonkę. Wszystkie działania ws. mediów publicznych są zgodne z prawem. Dla Polski i demokracji lepszy jest pluralizm niż monopol. Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata 😉!
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) November 27, 2023
TVP boi się o przyszłość mediów publicznych
Nadawca publiczny w odpowiedzi na oświadczenie RMN kilka tygodni temu uruchomił po raz kolejny infolinię pod numerem telefonu 22 50 70 410, a także adres e-mail wolnoscslowa@tvp.pl. Oczekuje on, że widzowie staną w obronie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. TVP Info prezentuje maile i telefony na swojej antenie. Akcja powstaje, gdy politycy obecnej opozycji stwierdzą, że należy zlikwidować media publiczne. Zwykle trwa kilka tygodni, po czym jest wygaszana. Do akcji dołączyły także spoty, w których pracownicy telewizji narodowej pokazują, co będzie, jeśli PiS straci pieczę nad Telewizję Polską.
Kiedyś TVP i TVN miały identyczny przekaz – w 2016 r. pojawił się w mediach pluralizm. Dziś politycy PO chcą go zniszczyć #wieszwięcej #MaszPrawoWyboru #NarracjaTuska pic.twitter.com/cWRYMGS2km
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) November 26, 2023