Adres:Media i Kantar zrealizowały na zlecenie Komitetu Badań Radiowych nowy projekt badawczy pod nazwą Total Audio. Badanie ma na celu obserwowanie i analizowanie zmian, które zachodzą w sposobie korzystania z treści audio.
Kategoria audio jest szerokim pojęciem. Dotyczy zarówno słuchania radia, jak i muzyki z YouTube, serwisów streamingowych typu Spotify, podcastów czy audiobooków. Kategorię uzupełnia muzyka z płyt lub własnych bibliotek plików audio a nawet słuchanie telewizji muzycznych.
Raport z pierwszej edycji badania Total Audio pokazuje, iż treści audio są wszechobecne i każdego dnia korzysta z nich 79% Polaków. Najważniejszym i najszerzej dostępnym źródłem audio wśród ogółu badanych pozostaje niezmiennie radio. 72% Polaków deklaruje słuchanie radia w ciągu tygodnia. Jako kolejne wymieniane jest słuchanie muzyki – czy to z platform wideo, takich jak YouTube, YouTube Music (62%), czy serwisów streamingowych typu Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music (33%). W dalszej kolejności badani deklarują m.in. słuchanie muzycznych kanałów telewizyjnych (28%) oraz podcastów (24%).
Jak wynika z badania Total Audio, odbiornik radiowy (w domu i w samochodzie) jest najczęściej wymienianym urządzeniem do słuchania (77%). Odbiornik radiowy w samochodzie jest coraz częściej wykorzystywany do podłączenia smartfona. Już niemal co czwarty badany podłącza swój telefon do radia samochodowego podczas podróży. Smartfon zrewolucjonizował korzystanie z mediów a szczególnie sposób odbioru treści audio. Dostępność zarówno aplikacji umożliwiających słuchanie stacji radiowych FM, jak muzyki z platform streamingowych, podcastów, czy audiobooków czyni telefon ważnym urządzeniem do słuchania.
Badanie Total Audio przeprowadzono na przełomie września i października 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2000 osób w wieku 15-75 lat. Projekt zaplanowany jest jako badanie cykliczne, realizowane raz w roku.