Sprzęt Telewizji Republika został zatrzymany. Chodzi o ważne urządzenie.
Dron Telewizji Republika został zarekwirowany podczas filmowania akcji policji w opuszczonej kamienicy przy ulicy Grzybowskiej. Tam odkryto ciała czterech mężczyzn, a podejrzanego w sprawie zatrzymano. Prokuratura prowadziła czynności procesowe.
Na nagraniach widać, jak w pojeździe siedzi operator drona stacji oraz sprzęt zabrany przez policję. Michał Rachoń, dyrektor programowy stacji próbował się dowiedzieć, dlaczego zabrano urządzenie, ale odepchnięto go od pojazdu.
🔴 #PILNE | Służby Tuska zatrzymały dziennikarza TV Republika podczas wykonywania czynności służbowych. Zarekwirowali również dron, za pomocą którego realizujemy program na żywo!#włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/gYuXLAiIuZ
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) April 9, 2024
Szef wydawców, Jarosław Olechowski również przyjechał na miejsce i podkreślał, że mają zgody na nagrywanie. Stacja na swojej belce ekranowej określiła sytuację jako „atak bodnarowców”. Zjawił się także Tomasz Sakiewicz, prezes telewizji. Dopatrywał się on tego, że władza Tuska się denerwuje informowaniem przez jego stację o tym morderstwie. Wzywano także prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego do podjęcia działań w sprawie.
Na polecenie bodnarowcow policja zatrzymała operatora @RepublikaTV choć mamy zgodę na wykonywanie zdjęć, a policja nie interweniuje wobec dziennikarzy innych stacji pic.twitter.com/xJg6RTkRAM
— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) April 9, 2024
Telewizja Republika od lutego 2024 roku posiada własnego drona. Był używany między innymi nad domem Zbigniewa Ziobry podczas przeszukań, podczas protestów rolników w lutym czy też nad siedzibą Telewizji Republika w trakcie wieczoru wyborczego w niedzielę, 7 kwietnia.
Prokurator zarekwirował kartę pamięci
Nadkomisarz Marta Sulowska z komendy policji na Woli powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że na miejscu wykonywane były czynności z udziałem prokuratora. Operator drona miał faktycznie zgodę na obsługiwanie urządzenia, ale nie miał zgody prokuratora na robienie zdjęć lub nagrywanie filmów w miejscu czynności. Ostatecznie z drona zabrano na polecenie prokuratora kartę pamięci. Dane z niej mogą być przydatne w śledztwie.
Telewizja Polska i Polskie Radio postawione w stan likwidacji
W poniedziałek, 8 kwietnia i wtorek, 9 kwietnia Telewizja Polska i Polskie Radio zostały postawione oficjalnie w stan likwidacji. Wnioski zatwierdził warszawski sąd rejestrowy. Likwidatorem TVP został oficjalnie Daniel Gorgosz, który sprawował tę funkcję od 27 grudnia 2023 roku jako pełniący obowiązki dyrektora do spraw korporacyjnych TVP.
W Polskim Radiu funkcję likwidatora objął Paweł Majcher, prezes rozgłośni. Obu spółkom po ponad 3 miesiącach zatwierdzono wnioski. Najwcześniej w stan likwidacji, bo w styczniu postawiono Polską Agencję Prasową.