Teatr Telewizji zmieni swój wizerunek. Zaprojektowano nowy znak graficzny, a w maju TVP1 pokaże premierowe spektakle.
Po kilkudziesięciu latach logo i czołówka otrzymują odświeżoną formę, a godzina emisji premier zostaje przesunięta na 20:30 w poniedziałek. Zmiany wejdą w życie w poniedziałek, 6 maja. Za nie odpowiada Michał Kotański, nowy dyrektor Teatru Telewizji.
Chcemy przywrócić Teatrowi Telewizji rangę, na jaką zasłużył w wyniku swej 70-letniej historii i jesteśmy przekonani, że istnieje wciąż ogromna rola kulturowo-społeczna tego teatru. Obecnie dużo naszej energii wkładamy w to, żeby z jednej strony reanimować tę instytucję, zbudować jej strukturę tak, aby redakcja Teatru TV w pełni odpowiadała za programowanie repertuaru i za jego produkcję. Równocześnie, w takich warunkach, jakie zastaliśmy, staramy się programować nadchodzący sezon – mówi Michał Kotański.
Zmiana oprawy graficznej Teatru Telewizji jest dziełem Patryka Hardzieja, grafika i badacza znaków graficznych, który zmodyfikował pierwotny projekt.
Zostałem poproszony o odświeżenie znaku, ale nie chciałem go zupełnie zmieniać, ponieważ pokolenia Polaków wychowały się na tym symbolu. Wyczyściłem go, nadałem mu trochę inne proporcje. Tak więc forma jest unowocześniona, ale nawiązuje do znanego wszystkim pierwowzoru. Teatr współczesny, teatr klasyczny oraz scena dla dzieci mają teraz swoje indywidualne zestawy kolorów – komentuje Patryk Hardziej.
Co w Teatrze Telewizji?
W maju czekają na widzów TVP1 4 premiery spektakli. W repertuarze znajdą się głośne i nagradzane „Zapiski z wygnania” – monodram Krystyny Jandy w reżyserii Magdy Umer. Będzie też kryminalny spektakl z legendarnego cyklu Teatru Sensacji Kobra „Powiem wam, jak zginął” w reżyserii Marka Bukowskiego, dostrzeżoną przez krytyków „Cudzoziemkę” Katarzyny Minkowskiej i Tomasza Walesiaka na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej.
Majowy repertuar zamknie „1989” – transmisja obsypanego nagrodami musicalu z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Katarzyny Szyngiery z muzyką Andrzeja „Webbera” Mikosza (ten spektakl wyjątkowo rozpocznie się o godz. 20:00). W TVP Kultura premierowo zaprezentowany zostanie spektakl w reż. Anny Gryszkówny „W maju się nie umiera”.
Czym jest Teatr Telewizji?
Teatr Telewizji istnieje od 1957 roku, choć pierwszy spektakl nadano już w 1953 roku. Początkowo były one emitowane na żywo. Z czasem zdecydowano o nagrywaniu ich. W latach 70. wprowadzono spektakle w kolorze. W czasie swojej długoletniej działalności Teatr Telewizji wyprodukował ponad 4 tysiące spektakli.