Telewizja Polska w likwidacji chce przeprowadzić restrukturyzację. Potwierdza to opublikowany projekt karty powinności.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała do otwartych konsultacji projekt karty powinności na lata 2025-2029. Dotyczy on telewizji publicznej, radia publicznego oraz rozgłośni skupionych w grupie Audytorium 17. Swoje sugestie można zgłaszać w ciągu 30 dni od opublikowania projektu, to jest do czwartku, 6 czerwca.
Według projektu Telewizji Polskiej, spółka chce zlikwidować stacje TVP Kobieta, TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka. Drugi z kanałów, TVP Historia miałby zostać przekształcony w TVP Wiedza. Stacja ma mieć ofertę TVP Historia poszerzoną o elementy ramówki TVP Dokument i TVP Nauka.
Konsolidacja kanałów jest uzasadniona w projekcie niskimi udziałami w rynku oraz chęcią zachowania wartości publicznej i zwiększeniem treści niepowtórkowych. Podobne uzasadnienie można przeczytać w kontekście TVP Kobieta. Tam nadawca zauważa, że ofertę dla kobiet może zapewnić poprzez istniejące kanały oraz ofertę multimedialną.
Ponadto nadawca planuje usunąć dostępne online lub przy dostępie telewizora do internetu stacje TVP Kultura2, Alfa TVP, TVP Historia2 i TVP ABC2. W tym przypadku zauważają zwiększona dostępność praw do nadania w internecie, a tym samym rośnie oferta multimedialna TVP. Przez to wskazują konieczność wdrożenia oszczędności.
Telewizja Polska w likwidacji
Proponowane zmiany są konsekwencją zmian zachodzących w TVP. 8 kwietnia 2024 roku sąd rejestrowy w Warszawie zatwierdził Daniela Gorgosza na stanowisku likwidatora Telewizji Polskiej. Decyzję w sprawie takiego stanu spółek podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego w związku z wetem ustawy okołobudżetowej przez prezydenta RP. Sytuacja w przypadku TVP była patowa, ponieważ referendarz sądowy nie zatwierdzał wniosków o ustanowienie likwidatora.