Telewizja Republika chce rozszerzyć zasięg nadawania. Nadawca planuje wejście do telewizji naziemnej.
Wniosek o koncesję naziemną, która umożliwi emisję w MUX-8 złożono w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w piątek, 17 maja. W wystąpieniu dostępnym na portalu X i na YouTubie stacji szef telewizji Tomasz Sakiewicz mówi o tym, że „chcą, by każdy odbierał Telewizję Republika”. Zwraca uwagę na to, że obecnie dostęp do stacji ma 62% Polaków, a może nawet 100%. Jarosław Olechowski podkreślił, że „budują jedną z największych stacji informacyjnych w Europie”.
Michał Rachoń, który jest dyrektorem programowym pokazał wniosek, a także, podobnie jak jego przedmówcy, poprosił widzów o wsparcie listowne ich starań. Ich zdaniem, widzowie mają wysyłać do KRRiT prośby o nadanie koncesji naziemnej dla telewizji Tomasza Sakiewicza. Stacja na antenie promuje pisanie mejli na adres rzecznikprasowy@krrit.gov.pl.
🔵 Telewizja Republika walczy o koncesję! @michalrachon: tylko razem jesteśmy w stanie zbudować #DomWolnegoSłowa, chcemy docierać do każdego polskiego domu 🇵🇱@TomaszSakiewicz @OlechowskiJarek #włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/InpvP7t5ex
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) May 17, 2024
Następnie złożyli swój wniosek w kancelarii KRRiT. Po wszystkim pokazano opieczętowany wniosek z datą przyjęcia. Wydarzenie wyemitowano w programie „Po 9:00” na antenie stacji.
Temat koncesji jest obecny przez cały dzień na antenie TV Republika. Wśród osób wypowiadających się byli między innymi Piotr Nisztor, ale również politycy będący gośćmi programów Adriana Klarenbacha w paśmie od 10:00 do 12:00.
Telewizja Republika nadaje obecnie na podstawie koncesji satelitarnej. Emisja jest prowadzona z transponderów Polsat Box. Stacja emitowała swój program w standardowej rozdzielczości, a według informacji portalu SatKurier, telewizja ma od 1 czerwca rozpocząć emisję w jakości HD. W lokalnych multipleksach naziemnych B-CAST stacja nadaje od kwietnia program w wyższej jakości obrazu.
Przejście na wyższą jakość emisji satelitarnej najpewniej możliwe w związku ze zmianą sprzętu emisyjnego w siedzibie stacji. Dokonali tego widzowie, którzy wpłacają nadal pieniądze na egzystencję nadawcy. Stacja nie jest wspierana przez spółki Skarbu Państwa po zmianie władzy.Telewizja Republika w dużej mierze przejęła widzów, którzy oglądali Telewizję Polską do zmian na przełomie 2023 i 2024 roku przeprowadzonych przez nową władzę. Nadawca również przygarnął część pracowników TVP, którzy uczestniczyli w tworzeniu programów „Wiadomości TVP” i TVP Info z Danutą Holecką, Adrianem Klarenbachem i Michałem Rachoniem na czele.
Wśród ostatnich zmian w ramówce jest program Moniki Borkowskiej „1410 Bitwa Polityczna”, rozszerzenie pasma A. Klarenbacha o jeszcze jedną godzinę, a także „Piachem w Tryby” (konkurencja dla emitowanego prawie równolegle w TVN24 „Szkła kontaktowego”).
Zmiany w TV Republika. https://t.co/AjN0s9NuCG
— omediach.info (@omediach_info) December 29, 2023
Szef KRRiT przed Trybunał Stanu? Wniosek jest w Sejmie
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może natomiast trafić przed Trybunał Stanu. W czwartek, 9 maja taki wniosek trafił do Sejmu i jest podpisywany przez członków koalicji rządzącej. Potrzeba co najmniej 115 posłów, aby móc postawić taki wniosek. Decyzja podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej polowy ustawowej liczby posłów. Wobec szefa KRRiT mnożą się zarzuty opóźniania postępowań koncesyjnych, a także karania mediów, które nie sprzyjają jego opcji politycznej. Prokuratura wszczęła już postępowanie w sprawie niewypłacenia 70 milionów złotych Polskiemu Radiu ze wpływów abonamentowych.