Dyrektor generalny Telewizji Polskiej odniósł się do roszczeń finansowych wobec nadawcy za treści emitowane w latach 2016-2023.
W komunikacie opublikowanym w piątek, 17 maja TVP odniosło się do sumy roszczeń wobec nadawcy za materiały w latach 2016-2023. Przedstawiono, że wynoszą one niemal 10 milionów złotych.
W toku jest 120 spraw ugodowych. Większość dotyczy okresu prezesury Jacka Kurskiego i audycji produkowanych przez Telewizyjną Agencję Informacyjną.
To cena, jaką Spółka, a de facto każdy z podatników zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego i propagandystów z „Wiadomości” czy „TVP Info”. Za hejt i niszczenie ludzi. A przecież to tylko wyimek szkodliwej działalności, która doprowadziła do zniszczenia wizerunku Telewizji Polskiej (TVP została uznana za najmniej wiarygodną markę medialną w Polsce, z zaufaniem na poziomie niespełna 24 procent) – mówi Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP.
Nadawca publiczny zaznaczył, że próbują doprowadzać do ugody, ale spełnienie roszczeń majątkowych za materiały, które wzbudziły kontrowersje jest niemożliwe. Tu pada odniesienie do obecnej sytuacji finansowej Telewizji Polskiej. Przypomnijmy, że szef KRRiT zwleka z wypłaceniem pieniędzy z wpływów abonamentowych dla TVP. Stacja występuje w sądzie o obniżenie roszczeń, w przeciwnym razie obecne władze mógłby według komunikatu spotkać zarzut działania na niekorzyść spółki. Nadawca zaznacza jednocześnie, że w sądzie jest tylko jedna sprawa o naruszenie dóbr osobistych i dotyczy ona pozwu Joanny Kurskiej dotyczącego ujawnienia jej zarobków w TVP.
📍TVP potwierdza informacje Onetu: Joanna Kurska otrzymała przelewy na łączną kwotę 1,5 mln zł https://t.co/dWYSoTn8LG
— Kamil Dziubka 🇵🇱🇺🇦 (@KamilDziubka) January 19, 2024
Telewizja Polska w likwidacji, szef KRRiT przed Trybunałem Stanu?
Na początku kwietnia 2024 roku Telewizja Polska oficjalnie została postawiona w stan likwidacji. Sąd zatwierdził likwidatora, którym został Daniel Gorgosz. Proces stawiania TVP w ten stan trwał od 27 grudnia 2023 roku, kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz złożył wnioski co do mediów publicznych. Proces postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji dopełniono po ponad 3 miesiącach starań.
W Sejmie RP trwa natomiast zbieranie podpisów pod wnioskiem o postawienie Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu. Taką informacje podano 9 maja. Zarzuty dotyczą między innymi niewypłacaniu środków mediom publicznym. Jak twierdził Sienkiewicz, nie jest predyspozycją szefa organu ocenianie, kto rządzi w mediach publicznych.