Decyzja premiera: TVN i Polsat na liście podmiotów podlegających ochronie

  • Telewizja
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

Premier Donald Tusk podjął decyzję o wpisaniu dwóch stacji telewizyjnych na listę w ramach rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli.

Rozporządzenie wydano 27 grudnia 2023 roku. Na liście podmiotów znajduje się 17 spółek, w tym Emitel, Orange, Orlen, Tauron czy też Polkomtel. W środę, 11 grudnia premier Donald Tusk na konferencji prasowej ogłosił, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną również uwzględnione w ramach rozporządzenia. Mogą zostać wpisane do rozporządzenia, ponieważ prowadzą działalność telekomunikacyjną.

Według tego, co twierdzi Tusk, to ma ochronić spółki przed niebezpiecznym z polskiego punktu widzenia przejęciem przez obce podmioty. Projekt ma zostać przyjęty na Radzie Ministrów w przyszłym tygodniu. Będą to pierwsze telewizje na tej liście. Nie zawiera ona bowiem innych nadawców.

Sprzedaż TVN wstrzymana?

Taka decyzja polskiego rządu może nie pozwolić na przejęcie TVNu od grupy Warner Bros. Discovery przez inne podmoty. W ostatnich dniach narastają pogłoski dotyczące tego, że TVN ma zostać kupiony przez węgierskiego nadawcę stacji TV2. Ma on być powiązany z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz z rosyjskimi oligarchami. Wcześniej ubiegał się on o koncesję na MUX-8, rywalizując w konkursie z TV Republika i wPolsce24.

W spekulacjach dziennikarza Onetu Andrzeja Stankiewicza w „Stanie Wyjątkowym” wymieniana jest także czeska spółka PPF, którą zarządza najbogatsza kobieta w Czechach, Renata Kellnerova. Spółka jest właścicielem czeskiej stacji TV Nova, słowackiej Markizy, czy też chorwackiej wersji RTL. Miała ona sformować konsorcjum z węgierskim nadawcą w celu przejęcia TVNu. Według dziennikarza, umowa zakupu miała zostać prawie że potwierdzona. To jednak może na skutek rozporządzenia rządu może ulec zmianie.

We wtorek Onet ujawnił, że sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji kontrolujących rodzinny majątek Zygmunta Solorza. To ma utrudnić przejęcie spółek przez jego obecną żonę, Justynę Kulkę i proces wydziedziczenia dzieci jednego z najbogatszych Polaków. Od tego momentu Solorz i Kulka nie będą mogli samodzielnie podejmować kluczowych decyzji w Grupie Polsat. Teraz to kurator ma głos decydujący w sprawach fundacji TIVI i Solkomtel. Są one bowiem zarejestrowane w Liechtensteinie.