Trzy filmy na rocznicę zmian w mediach publicznych. Przewidziane również debaty

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

W czwartek, 20 grudnia 2023 roku doszło do zmian w mediach publicznych. Rok później zostaną wyemitowane trzy filmy poświęcone tej tematyce.

Na czterech antenach w piątek, 20 grudnia 2024 roku zostaną wyemitowane filmy dokumentalne poświęcone zmianom w mediach publicznych, w tym w Telewizji Polskiej. Widzowie będą mogli obejrzeć różne punkty widzenia na sprawę i to, co TVP pokazywała w ostatnich latach.

„Stan likwidacji” – film Anity Gargas w Telewizji Republika

Telewizja Republika w piątek o godzinie 20:00 wyemituje film Anity Gargas „Stan likwidacji” poświęcony wydarzeniom w Telewizji Polskiej z 20 grudnia 2023 i kolejnych dni. Reportażystka, która współpracowała do 2023 roku z TVP, obecnie tworzy swój program na YouTube. Tam ten film został zamieszczony w czwartek, 28 listopada. Tak więc emisja w Republice będzie premierowa w telewizji, a nie całkowicie w mediach.

Jak można przeczytać w opisie filmu:

Niespotykane siły policyjne, fizyczne przepychanki z posłami, kochanka agenta GRU i „Grupa Wejście” – czyli kulisy przejęcia mediów publicznych w najnowszym filmie Anity Gargas i Mateusza Teski „Stan likwidacji”.

Film „Stan likwidacji” trwa 1 godzinę i 7 minut. Po emisji, to jest po godzinie 21:00 Telewizja Republika nada debatę poświęconą projekcji i sytuacji w mediach publicznych po ich przejęciu.

Film Marcina Tulickiego „Przejęcie” w wPolsce 24

Konkurencyjna wobec Telewizji Republika stacja wPolsce24 nada zapowiadany od kilku miesięcy film Marcina Tulickiego „Przejęcie”. Produkcja byłego szefa „Wiadomości TVP” ma za zadanie przedstawić kulisy przejęcia mediów publicznych przez obecnie rządzących, a także stojące za tym powiązania. Fragmenty filmu były już emitowane we wrześniu, ale jak ogłoszono w piątek, 20 grudnia w telewizji wPolsce24 w rozmowie z autorem, zdjęcia trwały jeszcze kilka dni przed premierą.

Film ma zostać wyemitowany w piątek o godzinie 20:00, to jest po programie „Wiadomości” emitowanym w kanale wPolsce 24. Zapewne po emisji będzie on dostępny w internecie. Nie wiadomo, czy stacja przewiduje po nim debatę, czy tak jak to jest w ramówce, zostanie wyemitowany serwis informacyjny.

Telewizja Polska z filmem o bohaterach programów poprzedniej TVP „To mogłeś być Ty”

Nadawca publiczny również w rocznicę zmian nie pozostał bez filmu. Telewizja Polska wyemituje w TVP1 i TVP Info o godzinie 20:30 film dokumentalny „To mogłeś być Ty”. Reportaż Andrzeja Buchowskiego będzie poświęcony nadużyciom władzy w ramach programów informacyjnych TVP w latach 2016-2023.

Głos ekspertów, przedstawicieli Rady Etyki Mediów, Komisji Etyki TVP, medioznawców, socjologów obnaży zjawiska nadużyć oraz ich skutki, zarówno w odniesieniu do konkretnych ofiar nagonek oraz wizerunku TVP w ostatnich latach. Przypomnimy też, jak powinny wyglądać standardy dziennikarskie, zwłaszcza nadawcy publicznego i na co powinniśmy zwracać uwagę, aby do łamania norm nie dochodziło w przyszłości. Pokusa nadużywania władzy istnieje zawsze. Narzędzia i metody są gotowe, a chętni do wykonywania brudnych, politycznych zadań zawsze się znajdą – mówi Andrzej Buchowski, autor i reżyser materiału.

Po filmie TVP przewiduje na antenie TVP Info o 21:10 debatę poświęconą filmowi. Poprowadzi ją Maciej Zakrocki. Gośćmi będą: prof. Barbara Brodzińska-Mirowska, politolożka, medioznawczyni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Dominika Bulska, psycholożka z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, lek. Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów, koordynatorka protestu rezydentów w roku 2017 i bohaterka niesławnego materiału w TVP i Andrzej Krajewski z Rady Etyki Mediów i Towarzystwa Dziennikarskiego.

Rok od zmian w mediach publicznych

W piątek, 20 grudnia 2024 roku minął rok od zmian w mediach publicznych. Wtedy wymieniono prezesów i szefów rad nadzorczych w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. O godzinie 11:18 przerwano sygnał TVP Info nadawany w TVP1, a na antenie TVP3 nadawano program TVP2. Tego dnia nie nadano „Wiadomości TVP” o 12:00, 15:00 i 19:30 oraz „Panoramy” o 18:00 i „Teleexpressu” o 17:00. Zamiast nich emitowano bufory stacji. O 19:30 wyemitowano zapowiedź nowego serwisu informacyjnego TVP i zmian w przekazywaniu informacji na „czystą wodę” w wykonaniu Marka Czyża. 21 grudnia wyemitowano po raz pierwszy program informacyjny „19:30”. Mimo zmian w Telewizji Polskiej, zauważalna jest stronniczość w programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej. Wśród przykładów wyróżnia się audycje Doroty Wysockiej-Schnepf „Rozmowy niesymetryczne” i „Niebezpieczne związki” oraz Justyny Dobrosz-Oracz „Bez trybu”.

Zobacz także