Zmiany w Telewizji Polskiej dotknęły również kanału telewizyjnego Biełsat.
Swoje stanowisko straciła szefowa stacji, Agnieszka Romaszewska. Poinformowała o tym w swoim poście na Facebooku we wtorek, 12 marca. Dziennikarka miała odejść na własną prośbę „ze złotym spadochronem”, ale odmówiła. Według udzielonych jej informacji, MSZ ma obciąć finansowanie Biełsatu o 47%. Z jej relacji wynika, że TVP World ma przejąć programy rosyjskojęzyczne, a Biełsat ma zostać rozkawałkowany. Romaszewska uważa to za błąd.
To według mnie wielki błąd i zasadnicze złamanie tworzonej przez lata koncepcji. Biełsat miał sens i służył Polsce jako stacja skierowana na wschód w obecnej trudnej i wręcz niebezpiecznej sytuacji międzynarodowej. Nie jako gorszy, bo mlodszy i WIELOKROTNIE uboższy klon jakiejś Deutsche Welle.
Tu mowa o takich różnicach jak pomiędzy Voice of America amerykańską stacją służącą promocji UDA a Radiem Free Europe /Radiem Liberty budowanymi GŁÓWNIE dla wsparcia wolnościowych dążeń narodów. Taką stacją na mniejszą skalę, odnoszącą spore sukcesy był/jest Biełsat. – pisze Agnieszka Romaszewska (pisownia oryginalna).
Dyrektor i założycielka Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy po 17 latach została odwołana ze swojej funkcji i zwolniona z pracy decyzją likwidatora TVP SA. Władze TVP poinformowały dyrektor telewizji Biełsat o redukcji budżetu stacji o około 47%. Ponadto, początkowo zaproponowano… pic.twitter.com/FL3Ltao2YK
— Biełsat (@Bielsat_pl) March 12, 2024
Dziennikarka twierdzi, że dzieła 18 lat Biełsatu nie sprzedaje się dla wygody kolejnych zarządów TVP. Na koniec wpisu nawiązuje do tego, że 15 lat temu Piotr Farfał, prezes TVP zwalniał ją poprzednim razem.
Na stronie Biełsatu opublikowano tekst, w którym pracownicy obawiają się o dalsze funkcjonowanie stacji. Miano nawet wystosować list otwarty do ministra spraw zagranicznych w sprawie dalszego finansowania stacji. Poprzednio ministerstwo spraw zagranicznych obcięło finansowanie dla Biełsatu w 2017 roku, kiedy szefem resortu był Witold Waszczykowski.
Jako jedna z osób, które z Agnieszką Romaszewską-Guzy tworzyły Biełsat od samego początku, szczerze ubolewam, że doszło do takiej sytuacji. Przez wiele lat dyrektor Romaszewska-Guzy z sukcesami prowadziła ten zespół, który ma niepodważalne osiągnięcia na niwie wzmacniania tożsamości narodowej Białorusinów i walki z wrogą propagandą – powiedział wicedyrektor kanału Aleksy Dzikawicki
Publikujemy treść apelu, który – jako pracownicy Telewizji Biełsat – skierowaliśmy do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Ze względów bezpieczeństwa część z nas mogła podpisać się jedynie pseudonimem – na Białorusi i w Rosji za pracę dla naszej stacji grożą… pic.twitter.com/kZR5QxquWJ
— Biełsat (@Bielsat_pl) February 9, 2024
Czym jest Telewizja Biełsat?
Biełsat nadaje od 10 grudnia 2007 roku. Został powołany przez grupę białoruskich i polskich dziennikarzy, jako część polskiego nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A., we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu rządów kilku europejskich krajów oraz szeregu fundacji.
Program jest emitowany około 20 godzin dziennie. Trzy i pół godziny codziennego programu emitowanego na żywo jest poświęcone bieżącym informacjom. Reszta ramówki to filmy dokumentalne, a także seriale z portfolio Telewizji Polskiej i BBC. Dziennikarze stacji są ofiarami represji politycznych w Rosji i Białorusi i wielokrotnie są aresztowani.