Telewizja Polska przeniosła redakcję Biełsatu na Plac Powstańców Warszawy. Stamtąd realizowane są programy emitowane w telewizji dla Białorusinów.
Biełsat zmienił swoje miejsce nadawania. Od niedzieli, 26 maja programy stacji telewizyjnej są nadawane ze studia „Wiadomości TVP”. Serwis informacyjny 19 grudnia 2023 roku przeszedł do historii. Następnie przez pół roku studio nie było wykorzystywane.
Redakcję białoruskiej telewizji finansowanej częściowo przez polski rząd przeniesiono na Plac Powstańców Warszawy. Wcześniej, bo w marcu tego roku na „Plac” przeniesiono redakcję TVP World i wznowiono emisję tego kanału.
Ze studia nadawane są programy „Obiektyw”, „Nowiny Dnia”, „Studio Biełsat”, „Vot Tak” oraz „Tydzień”. Każdy z nich ma unikalny sposób realizacji.
W zależności od programu, inne jest kadrowanie, oświetlenie oraz różne pozycje prowadzenia przez prezentera.
Studio w kontekście kadrowania jest najlepiej wykorzystywane w programie „Tydzień”. Jest on 90-minutowym podsumowaniem wydarzeń tygodnia na Białorusi.
Program zawiera materiały przygotowywane przez redakcję, a także rozmowy z gośćmi.
Tak studio wyglądało podczas trwania programu „Wiadomości TVP”.
Dzikawicki jest wdzięczny TVP za wsparcie. Olechowski: władze przejętego siłą NeoTVP dały mu do zabawy studio „Wiadomości” TVP1.
Studio w mediach społecznościowych zaprezentował między innymi p.o. dyrektora stacji, Aleksy Dzikawicki. Objął on stanowisko po zwolnieniu Agnieszki Romaszewskiej. Dziennikarz wyraził swoją wdzięczność Polsce za dawane wsparcie dla Białorusinów. Zamieścił również zdjęcia za kulis, w tym z dawnego newsroomu wykorzystywanego przez TVP Info. Obecnie programy informacyjne Telewizja Polska nadaje z Woronicza 17. Stało się to po zmianie władzy u publicznego nadawcy.
Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze zmian zachodzących w Biełsacie. Były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a obecnie pracownik Telewizji Republika, Jarosław Olechowski wytyka likwidacyjnym władzom Telewizji Polskiej, że te „dały do zabawy” dyrektorowi Biełsatu studio „Wiadomości TVP”. Olechowski zarzuca im również dewastację newsroomu TVP Info oraz nieumiejętność korzystania z technologii rozszerzonej rzeczywistości i wirtualnego okna.
P.O. dyrektora @Bielsat_pl pochwalił się, że władze przejętego siłą NeoTVP dały mu do zabawy studio „Wiadomości” TVP1. „Na Białorusi i w Rosji to studio z niczym się na szczęście nie kojarzy„ – napisał na Facebooku Alaksiej Dzikawicki. Nie wiem z czym Alaksiejowi kojarzy się to…
— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) May 28, 2024
Czym jest Telewizja Biełsat?
Biełsat nadaje od 10 grudnia 2007 roku. Został powołany przez grupę białoruskich i polskich dziennikarzy, jako część polskiego nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A., we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu rządów kilku europejskich krajów oraz szeregu fundacji.
Program jest emitowany około 20 godzin dziennie. Trzy i pół godziny codziennego programu emitowanego na żywo jest poświęcone bieżącym informacjom. Reszta ramówki to filmy dokumentalne, a także seriale z portfolio Telewizji Polskiej i BBC. Dziennikarze stacji są ofiarami represji politycznych w Rosji i Białorusi. Wielokrotnie byli aresztowani. Biełsat można oglądać za darmo między innymi za pośrednictwem TVP VOD.