Premier Donald Tusk podjął decyzję o wpisaniu dwóch stacji telewizyjnych na listę w ramach rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli.
Rozporządzenie wydano 27 grudnia 2023 roku. Na liście podmiotów znajduje się 17 spółek, w tym Emitel, Orange, Orlen, Tauron czy też Polkomtel. W środę, 11 grudnia premier Donald Tusk na konferencji prasowej ogłosił, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną również uwzględnione w ramach rozporządzenia. Mogą zostać wpisane do rozporządzenia, ponieważ prowadzą działalność telekomunikacyjną.
Premier @donaldtusk w #KPRM: Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. wykazu podmiotów, podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed…
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 11, 2024
Według tego, co twierdzi Tusk, to ma ochronić spółki przed niebezpiecznym z polskiego punktu widzenia przejęciem przez obce podmioty. Projekt ma zostać przyjęty na Radzie Ministrów w przyszłym tygodniu. Będą to pierwsze telewizje na tej liście. Nie zawiera ona bowiem innych nadawców.
📍TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem.
Rada Ministrów przyjmie “Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów… pic.twitter.com/zEOF8I12E3
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 11, 2024
Sprzedaż TVN wstrzymana?
Taka decyzja polskiego rządu może nie pozwolić na przejęcie TVNu od grupy Warner Bros. Discovery przez inne podmoty. W ostatnich dniach narastają pogłoski dotyczące tego, że TVN ma zostać kupiony przez węgierskiego nadawcę stacji TV2. Ma on być powiązany z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz z rosyjskimi oligarchami. Wcześniej ubiegał się on o koncesję na MUX-8, rywalizując w konkursie z TV Republika i wPolsce24.
W spekulacjach dziennikarza Onetu Andrzeja Stankiewicza w „Stanie Wyjątkowym” wymieniana jest także czeska spółka PPF, którą zarządza najbogatsza kobieta w Czechach, Renata Kellnerova. Spółka jest właścicielem czeskiej stacji TV Nova, słowackiej Markizy, czy też chorwackiej wersji RTL. Miała ona sformować konsorcjum z węgierskim nadawcą w celu przejęcia TVNu. Według dziennikarza, umowa zakupu miała zostać prawie że potwierdzona. To jednak może na skutek rozporządzenia rządu może ulec zmianie.
We wtorek Onet ujawnił, że sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji kontrolujących rodzinny majątek Zygmunta Solorza. To ma utrudnić przejęcie spółek przez jego obecną żonę, Justynę Kulkę i proces wydziedziczenia dzieci jednego z najbogatszych Polaków. Od tego momentu Solorz i Kulka nie będą mogli samodzielnie podejmować kluczowych decyzji w Grupie Polsat. Teraz to kurator ma głos decydujący w sprawach fundacji TIVI i Solkomtel. Są one bowiem zarejestrowane w Liechtensteinie.
⚠️News Onetu⚠️: Porażka Zygmunta Solorza i jego żony w walce o kontrolę nad biznesowym imperium. Sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji kontrolujących rodzinny majątek, by uniemożliwić wydziedziczenie dzieci miliardera – pisze A. Stankiewicz https://t.co/nJEwgpb3ln
— Kamil Dziubka 🇵🇱🇺🇦 (@KamilDziubka) December 10, 2024