29 marca 2008 roku o godzinie 10 wystartowała telewizja TVS – regionalny kanał kierowany dla mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia.
TVS była pierwszą stacją o profilu regionalnym nadawaną w całej Polsce (we wszystkich platformach cyfrowych, wybranych sieciach kablowych, a od 2014 roku na wybranych nadajnikach naziemnej telewizji cyfrowej). Na śląskim i zagłębiowskim rynku konkurowała bezpośrednio z TVP Katowice ówcześnie będącą pasmem lokalnym w ramach TVP Info.
W początkowym okresie kanał emitował szereg programów lokalnych. Wieści ze Śląska i z Zagłębia przekazywały Silesia Informacje, których twarzą i prowadzącym był m.in. Marek Czyż. Nadawano je do końca 2015 roku. Inną informacyjno-publicystyczną pozycją było emitowane przed południem Radio Silesia na wizji, w której łączono radiowy program z luźną atmosferą telewizyjnych „śniadaniówek”.
TVS pokazywała także szereg programów rozrywkowych, m.in. A nóm się to podobo prowadzony przez Jerzego Ciurloka i Aleksandra Trzaska z grupy kabaretowej Masztalscy. W ramówce znalazło się też miejsce dla śląskich szlagierów. Tę muzykę emitowano m.in. w Liście Śląskich Szlagierów i Koncercie życzeń.
Stacja eksperymentowała także z produkcjami ogólnopolskimi. W listopadzie 2008 roku TVS wprowadziła do ramówki znaną wielu widzom telenowelę Niewolnicę Isaurę. Została ona zdubbingowana w etnolekcie śląskim przez Joannę Bartel i Krzysztofa Hanke. Są oni znani z osadzonego w realiach Górnego Śląska serialu Święta Wojna emitowanego w TVP). Później współpracowano m.in. z TVN-em (w zakresie powtórek takich audycji, jak Maraton Uśmiechu czy Usterka) czy Romance TV.
Właścicielem i prezesem jest po dziś dzień Arkadiusz Hołda, śląski przedsiębiorca. TVS współtworzyli także m.in. Sławomir Zieliński w roli dyrektora programowego (wcześniej w TVP) i Rafał Kurowski zarządzający redakcją informacyjną. Stacja dociera do ponad 66% gospodarstw domowych w Polsce. Średni udział TVS w rynku wynosi 0,3-0,4% (źródło: TVS za Nielsen Audience Measurement).