Gazeta Wyborcza opuszcza portal X. Nie będzie na nim już publikować swoich treści.
W czwartek, 28 listopada opublikowano oświadczenie redakcji na stronie Wyborczej, w którym ogłoszono zawieszenie działalności na portalu X (dawny Twitter). Podkreślono jednocześnie, że mają świadomość ryzyka, które niesie się za podjętą przez nich decyzją.
Zaznaczyli, że mają na uwadze fakt, że działalność dziennikarska w portalach społecznościowych nie jest ułatwiana przez BigTechy, a na X jest utrudniona przez udział w narracji fałszywych kont. Ponadto ich treści są ukrywane i zastępowane przez posty influencerów lub generowane przez sztuczną inteligencję.
Do decyzji o wyjściu z X dojrzewaliśmy od dłuższego czasu. Obserwowaliśmy rosnące udziały fałszywych, trollerskich kont, które coraz mocniej sterują narracją na tej platformie. Widzieliśmy, że X nie tylko nie zwalcza, ale wręcz promuje posty o charakterze hejterskim i dezinformacyjnym.
Wykonujemy ten ruch, mając świadomość ryzyka. Tradycyjne media na całym świecie pod względem ekonomicznym są obecnie dociskane do ściany przez wielkie firmy technologiczne, m.in. Googla, Metę (właściciel Facebooka czy Instagrama) czy X. Coraz trudniej docierać do nowych odbiorców z naszymi wiadomościami, gdy na rynku uwagi dominują platformy opierające model biznesowy na celowym uzależnianiu użytkownika i niepodlegające ostrym przepisom prawa, które obowiązują tradycyjne media – pisze Gazeta Wyborcza w oświadczeniu.
Wyborcza zachęca do wchodzenia na ich stronę internetową (większość treści wymaga subskrypcji) lub też do aplikacji mobilnej, by przeglądać ich treści. Z portal X nie żegnają się całkowicie, bo ich dziennikarze na nim zostają, by śledzić konta polityków. Jeżeli pojawi się coś ważnego na X, to mają to omawiać na stronie Wyborczej.
Warto dodać, że całkowicie z działalności na X wycofała się Krytyka Polityczna, która zachęca do wchodzenia na swoją stronę internetową.
https://t.co/LJRcRfgnvX pic.twitter.com/2pL2T2RWjo
— Krytyka Polityczna 💙💛 (@krytyka) November 28, 2024
Wyborcza przenosi się na BlueSky
Gazeta Wyborcza nie kończy jednak swojej działalności w mediach społecznościowych. Przenosi się na portal BlueSky, który jest autorstwa jednego z założycieli Twittera. Jest on również dostępny w języku polskim.
Nie brakuje jednak opinii, że na tym portalu znajdują się osoby, które nie popierają prawicowych partii, a związane są z liberalnym i lewicowym nurtem. One tam zaczęły przepływać z X po przegranych przez Kamalę Harris wyborach prezydenckich w USA.
Dziś wstrzymujemy działalność na najbardziej toksycznej platformie i przenosimy się w miejsce, które w tej chwili ma najmniej szkodliwych cech serwisu społecznościowego – pisze w oświadczeniu Wyborcza, a także wymienia w nim zalety korzystania z BlueSky.
Wychodzimy z @X, do zobaczenia na @bluesky
W redakcji podjęliśmy decyzję o zawieszeniu naszej aktywności na serwisie X. Do tej decyzji dojrzewaliśmy od dłuższego czasu. Uważamy, że X nie tylko nie zwalcza, ale wspiera wpisy o charakterze dezinformacyjnym https://t.co/787JxOyCGz pic.twitter.com/X6JpCCMPbr— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) November 28, 2024
Oprócz błękitnego nieba nic nam dzisiaj nie potrzeba. Cześć wszystkim👋!
Przenosiny z X na BlueSky
Dwa tygodnie temu, 13 listopada z działalności na portalu X wycofała się brytyjska gazeta The Guardian, by przenieść się na BlueSky.
Liczni celebryci wycofali się również, by przenieść się na BlueSky, tak samo jak niektóre z niemieckich klubów piłkarskich (FC St. Pauli, Werder Brema). Równoległe konta na obu portalach spośród polskich polityków prowadzi między innymi polski premier Donald Tusk.
Ciężko nadążyć, ale robię co mogę. Zaobserwujcie mnie na Bluesky!
— Donald Tusk (@donald-tusk.bsky.social) 2024-11-16T15:25:28.576Z