Gazeta Wyborcza, Radio Zet i Onet od poniedziałku, 27 września ruszają z cyklem materiałów dziennikarskich. Akcja #partiaispółki będzie dotyczyć „skali układów i personalnych zależności w spółkach Skarbu Państwa”.
Pod wspólnym hasłem „Partia i Spółki” dziennikarze ujawniają sieci powiązań najważniejszych polityków partii władzy. Materiały z cyklu „Partia i Spółki” będą publikowane na łamach „Gazety Wyborczej”, Wyborcza.pl, Onet.pl i Radiozet.pl. Informacje na ten temat będzie też można usłyszeć w Wiadomościach Radia ZET. Wszystkie materiały będą oznaczane w mediach społecznościowych wspólnym hasztagiem #partiaispolki.
Jak powstało gospodarcze imperium Zjednoczonej Prawicy? Strefy wpływów, oligarchowie, prywatne rozgrywki i państwowe spółki. Wielkie śledztwo wolnych mediów #partiaispolki #wyborcza https://t.co/FrGMSPfJet
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) September 26, 2021
Od maja br, analitycy iqdata.wyborcza.pl oraz 50 dziennikarzy „Wyborczej”, Onetu i Radia ZET analizowali dane na temat 5 tys. osób pojawiających się we władzach ponad tysiąca spółek skarbu państwa oraz powiązanych z nimi firm. Według ustaleń tych redakcji, 900 z nich ma związki z politykami Zjednoczonej Prawicy.
W „Wyborczej” do śledztwa wykorzystaliśmy narzędzia informatyczne i metody, które nasi dziennikarze poznali przy okazji współpracy w konsorcjach międzynarodowych, badających ucieczki do rajów podatkowych. Najbardziej znany przykład takiej współpracy to Panama Papers. Śledztwo prowadzące do powstania materiałów, które zaczynamy teraz ujawniać, trwało kilka miesięcy – mówi Aleksandra Sobczak, wicenaczelna „Gazety Wyborczej”