Jak wyglądały przełączenia na DVB-T2 w krajach sąsiadujących z Polską?

  • Telewizja
Autor: rafs

Od poniedziałku, 28 marca w Polsce będzie dostępny standard nadawania DVB-T2/HEVC. Do emisji w nim przejdą nadajniki w województwach dolnośląskim i lubuskim. W tym artykule przedstawiamy, jak wyglądały przełączenia na DVB-T2 w krajach sąsiadujących z Polską.

Niemcy

W Niemczech proces przejścia na DVB-T2/HEVC rozpoczął się 31 maja 2016 roku. W marcu 2017 roku wyłączono w większości aglomeracji emisję w DVB-T. Proces trwał łącznie 3 lata i zakończył się 29 sierpnia 2019 roku.

Emisja DVB-T2 w Niemczech jest w formie zakodowanej. Jedynymi kanałami nadawanymi bez systemu kodowania są Bibel TV, QVC, HSE24, 1-2-3.tv i freenet Shopping.  Kanałami zakodowanymi, ale dostępnymi za darmo są te, które oferuje ARD Digital (Das Erste, tagesschau 24, One, Phoenix, arte i kanały lokalne) i ZDFmobil (ZDF, ZDF neo, ZDFinfo, KiKA, 3sat i freenetTV – kanał dający dostęp do biblioteki z treściami kanałów).

Nadawcy komercyjni, czyli RTL (RTL, RTL II, VOX, Super RTL, RTL Nitro, n-tv) i ProSiebenSat1 (Sat.1, ProSieben, kabel eins, sixx, ProSieben Maxx, Sat.1 Gold), Tele 5, DMAX, Eurosport 1, Sport1, Welt, Nickelodeon i Disney Channel nadają w ramach multipleksów freenetTV. Aby mieć do nich dostęp, należy kupić moduł CI+ z dostępem miesięcznym za 39 euro, 3-miesięcznym za 59 euro i rocznym za 119 euro. Można również kupić dekoder z rocznym dostępem za 84,99/89,99 euro.

Czechy

Czesi swoją emisję zaczęli od testów w 2010 roku w ramach targów telewizyjnych w Pradze. W ramach ich nadawano kanały CT HD oraz Nova HD. Eksperymentalną emisję z wieży telewizyjnej w praskim Żiżkowie prowadzono od 2015 do 2017 roku. Nadawano na tym multipleksie kanały Czeskiej Telewizji, także w jakości Ultra HD. 1 marca 2017 roku uruchomiono pierwszy przejściowy multipleks 12 DVB-T2/HEVC. Z niego swoje programy nadawały główne czeskie kanały komercyjne (Nova, Prima, Barrandov, Ocko oraz ich kanały tematyczne). 24 sierpnia uruchomiono multipleks 13 dla pozostałych kanałów komercyjnych. Telewizja publiczna uruchomiła swój multipleks 11 dopiero w marcu 2018 roku.

Proces przejścia na DVB-T2/HEVC i wyłączania multipleksów DVB-T trwał od 27 listopada 2019 do nocy z 28 na 29 października 2020 roku. Jednocześnie tymczasowe multipleksy otrzymały numery 21 (multipleks Czeskiej Telewizji i Czeskiego Radia), 22 (kanały Prima, Ocko, Retro Music TV oraz kanał informacyjny nt. nadawania w DVB-T2/HEVC), 23 (kanały TV Nova, Barrandov, kanał TV Noe oraz Seznam), 24 (kanały TV Nova, Paramount Network, Relax, Rebel, JOJ Family, CS Mystery, Slager, Sport 5, ABC TV, kanały lokalne oraz kanał informacyjny o emisji w DVB-T2 „Telewizja przez antenę”).

Słowacja

Na Słowacji przejście na DVB-T2 trwa od 2016 roku. Wtedy uruchomiono multipleks 4 w ramach częściowego przechodzenia na ten standard nadawania. Proces przechodzenia na nowy standard trwa. Obecnie w DVB-T2/HEVC nadawane są multipleksy 1 (kanały Czeskiej Telewizji, Dvojka, RTVS Sport, JOJ Sport, JOJ Cinema, TV Lux, Sport 2 oraz radio) i 4 (kanały JOJ, Markiza, a także Prima Plus, kanały Viasat, Sport1, Minimax, AMC, National Geographic).  Pozostałe, czyli 2 i 3 są w systemie DVB-T. Multipleksy 1 i 3 nadają w formie niekodowanej, multiplex 2 ma zakodowany kanał TA3, a multipleks 4 jest zakodowany w całości poza dwoma kanałami.

Ukraina

Ukraińcy standard nadawania DVB-T2 mają już od 2012 roku. Wcześniej przez dwa lata prowadzono w wielu miastach emisję testową. Od 2012 roku część kanałów jest zakodowana. Kanały podstawowe nie wymagają karty dostępu. Emisją kanałów zajmuje się firma Zeonbud. Kanały są na czterech multipleksach – 1 (Inter, Ukraina, 1+1, NTN, UA Perszyj, K1, ICTV, Enter-film), 2 (Zoom, Indigo TV, STB, TET, K2, Nowij kanal, M1, Prjamij), 3, (Mega, Piksel TV, XSport TV, NLO TV, 2+2, Espreso TV, PlusPlus, Unian TV) i 5 (5 Kanal, UA Kultura, Rada, Ukraina 24, 4 Kanal, kanały regionalne). Od 2021 roku ponadto nadają lokalne multipleksy z kanałami lokalnymi. W Kijowie są dwa multipleksy lokalne.

Białoruś

Na Białorusi od 1 sierpnia 2013 roku dostępne są dwa multipleksy telewizji naziemnej (MUX-2 i MUX-3) w standardzie DVB-T2. 15 maja 2015 roku zakończono emisję cyfrową w standardzie DVB-T (od 2005 roku na Białorusi). Pozostawiono jednak emisję analogową w małej części kraju, która tego wymagała. 4 stycznia 2016 roku wyłączono ostatni nadajnik analogowy, dzięki czemu na terenie całej Białorusi jest dostępna emisja cyfrowa w DVB-T2. Tę prowadzi monopolista na rynku, Biełtelekom. W ramach multipleksów nadają białoruskie kanały telewizji publicznej oraz komercyjnej, a w niektórych częściach kraju kanały lokalne. W telewizji naziemnej są również kanały rosyjskie oraz ich wersje przeznaczone dla Białorusi. Ma to związek ze współpracą obu państw oraz z obecnością Białorusi we Wspólnocie Niepodległych Państw.

Litwa

Litwa na ten moment nie planuje przejścia na DVB-T2. W kraju działa multipleks 1 w ramach DVB-T, który jest bezpłatny (główne litewskie kanały telewizji publicznej i komercyjnej – LRT, LRT Kultura, LNK, BTV, TV1, Liuks, TV3, TV6, TV8,) jak i multipleksy 2, Balticum, czy Teo1,Teo2, HD kanalai, za dostęp do których trzeba zapłacić. Jednak na płatnych multipleksach można odebrać w formie niekodowanej kanał dziennika Lietvos Rytas  oraz TVP Polonia. W Wilnie na regionalnym multipleksie jest dostępny kanał TVP Wilno.

Rosja

Rosja przechodziła na standardy DVB-T i DVB-T2 prawie 10 lat. Proces rozpoczęto w 2009 roku, z czego przełączenia z DVB-T na DVB-T2 w 2015, a zakończono w 2019.  Wszystkie multipleksy są dostępne za darmo. Reguluje to prawo, które zakazuje opłat za dostęp do multipleksów telewizji naziemnej. Jest ich 3 – MUX-1 (kanały „Rossija”, Pierwyj kanal, Piatyj, NTV, Match TV, OTR oraz Centr i 3 kanały radiowe należące do WGTRK), MUX-2 (Ren, Spas, STS, Domasznyj, TV3, Pjatnica, Zwezda, Mir, TNT oraz Muz-TV). Multipleks 3 działa testowo tylko w Moskwie. Wprowadzenie go w innych częściach kraju odkładają w czasie. Ostatni termin wprowadzenia to 2021, jednak i on się nie udał.

Nowy standard DVB-T2 HEVC

Już 28 marca w szesnastu lokalizacjach zostanie zakończone nadawanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T. Pierwszy etap przełączenia sygnału z DVB-T na DVB-T2 będzie miał miejsce w południowo-zachodniej Polsce.

Pod koniec kwietnia zostanie zmieniony standard nadawania w kolejnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodnio-pomorskim. W trzecim etapie, 23 maja sygnał DVB-T2 HEVC zyskają mieszkańcy wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 27 czerwca, w ostatnim etapie standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce.

Terminy przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC
Kiedy DVB-T2 w twoim regionie? – fot. Telewizja Polska