W nocy z 14 na 15 grudnia rozpoczyna się pierwszy etap przełączeń MUX3 na nowy system nadawania DVB-T2 HEVC. Część widzów może utracić dostęp do kanałów publicznego nadawcy, takich jak TVP1, TVP2, czy TVP Info.
MUX3 jest multipleksem naziemnej telewizji cyfrowej o największym zasięgu. W jego ofercie są wyłącznie kanały publicznego nadawcy: TVP1, TVP2, kanał regionalny TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia.
Jak odbierać TVP po zmianach?
Przełączenie na nowy standard nadawania odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy będzie miał miejsce w nocy z 14 na 15 grudnia w zachodzie Polski, a drugi w nocy z 18 na 19 grudnia we wschodniej części kraju. Wraz ze zmianą standardu widzowie zyskają dwa kanały w jakości HD: TVP3 i TVP Historia.
Zmiany dotkną też drugiego multipleksu Telewizji Polskiej – MUX6. Od 15 grudnia na multipleksie zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. Do 13 stycznia 2024 roku TVP1, TVP2 i TVP Info będą nadawane równocześnie z dwóch multipleksów. Z kolei od 19 grudnia br. do oferty programów na MUX3 dołączą TVP Kultura i TVP ABC.
Widzowie, którzy już odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów. Cześć urządzeń może dokonać tej czynności automatycznie. Natomiast widzowie nieposiadający odbiornika DVB-T2 HEVC, będą musieli wymienić telewizor na nowy lub dokupić dekoder (koszt kilkudziesięciu złotych).
Pierwotnie zmiana standardu miała nastąpić w 2022 roku. Jednak publiczny nadawca uzyskał zgodę na kontynuowanie emisji w DVB-T. Prośbę motywował trwającą wojną w Ukrainie.