Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaprezentowała wyniki ważnych konsultacji.
Dotyczą one aktualizacji listy ważnych wydarzeń sportowych. Organ chce zaktualizować rozporządzenie z 2014 roku, które dotyczy listy tzw. „ważnych wydarzeń” (Dz.U. poz. 2014 poz. 1705). Wpłynęły 1702 zgłoszenia, w tym 1693 przez formularz interaktywny. 1692 były od osób fizycznych, a 10 od nadawców, organizacji, związków sportowych i właścicieli praw.
Według KRRiT do niego miano by dodać (zmiany przedstawiono pogrubioną czcionką):
- mecze reprezentacji Polski w siatkarskiej Lidze Narodów poza granicami Polski (obecnie są to mecze turniejów rozgrywanych tylko w naszym kraju)
- półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w koszykówce mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne
- Mistrzostwa Świata i Europy w Lekkoatletyce
- mecze z udziałem zawodniczek i zawodników z Polski w ramach turniejów tenisowych: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open
- mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA
KRRiT prezentuje wyniki konsultacji społecznych w sprawie aktualizacji listy ważnych wydarzeńhttps://t.co/UzBJxUDTHT
— KRRiT (@KRRiT__) November 17, 2023
Z listy KRRiT chce skreślić Puchar Świata w biegach narciarskich, o co apelowało środowisko fanów sportu od wielu lat. Od zakończenia kariery w Pucharze Świata przez Justynę Kowalczyk, Polki nie osiągają takich sukcesów jak ona. Tym samym oglądalność transmisji znacząco spadła. Obecnie posiadacz praw, TVN Warner Bros. Discovery nadaje te transmisje w kanale Metro.
Widzowie chcą hokeja i motorsportu, popierają też propozycję KRRiT.
Najwięcej zgłoszeń w ramach konsultacji dotyczyło umieszczenia na proponowanej liście ważnych wydarzeń mistrzostw świata Elity mężczyzn w hokeju na lodzie – 859. Co ciekawe, drugie miejsce zajęło umieszczenie na liście wyścigów Formuły 1 (również od F2 do F4, IndyCar, WRC, Le Mans, WEC, MotoGP, NASCAR, itp.) – 575. Organ zauważa, że to mogło wyniknąć z mobilizacji środowisk. Działa się ona poprzez umieszczenie informacji o konsultacjach na portalach internetowych dotyczących tych dziedzin sportu. Jednocześnie zauważa, że 68 zgłoszeń dotyczyło wsparcia dla proponowanej przez KRRiT aktualizacji listy, 45 meczów w piłkę ręczną z udziałem polskich klubów w Lidze Mistrzów EHF, a 33 mityngów lekkoatletycznych Diamentowej Ligi.
Polsat chce mniej, a TVP więcej transmisji. UEFA nie chce Ligi Konferencji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zauważyła, że w ramach konsultacji Telewizja Polsat, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, a także ZPPM Lewiatan zgłosiły jednakowe postulaty. Wnioskują oni o zawężenie list ważnych wydarzeń do katalogu zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. W swoich listach zauważyli oni rosnące koszty licencji do transmisji, co mogłoby spowodować, że polski widz nie zobaczy żadnej transmisji w ogólnodostępnej telewizji. Każdy z nich przesłał list o identycznej treści. Można się z nim zapoznać, pobierając wyniki konsultacji. UEFA w swojej korespondencji natomiast zauważyła, że włączenie Ligi Konferencji Europy do listy wydarzeń mogłoby ograniczyć konkurencję na rynku praw sportowych.
Prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz zaproponował natomiast dodatkowe transmisje do propozycji. Wynika to z udziału drużyn narodowych. Szef telewizji narodowej chce, by w ramach listy były tylko półfinały i finały turniejów Wielkiego Szlema z udziałem Polaków, a także konkurencje w skokach narciarskich w ramach MŚ w narciarstwie klasycznym. Przedstawił w nim także finały Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA. Nadawca państwowy wnioskuje o finał Pucharu Polski w piłce nożnej oraz finał MŚ Elity w hokeju na lodzie. W hokeju chcą, aby były również mecze reprezentacji Polski na tym turnieju. Wśród propozycji są również dodane finały Siatkarskiej Ligi Narodów.