Kontynuacja sporu o media publiczne może nadejść już w tym tygodniu. Wszystko za sprawą wniosku o odwołanie Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.
W poniedziałek, 7 października grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła wniosek o odwołanie szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. Jest on przewodniczącym organu od 2 sierpnia 2016 roku.
We wniosku zarzuca się Czabańskiemu złamanie zakazu łączenia funkcji przewodniczącego z uczestnictwem „w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym i telewizyjnym”. Tym ma być Rada Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, która pośrednio ma wpływ na spółki „Srebrna” i „Srebrna-Media”, akcjonariuszy mających wpływ na Geranium, Forum S.A., Słowo Niezależne i Telewizji Republika.
Według ustaleń Onetu, posłowie podczas komisji kultury i środków przekazu zajmą się nim w czwartek o godzinie 16:00. Ta zaopiniuje go pozytywnie lub negatywnie. Jeżeli wniosek uzyska pozytywną opinię, Sejm może na posiedzeniu, które odbywa się w tym tygodniu odwołać go ze stanowiska. To otworzy drogę do posiadania większości w RMN przez obecnie rządzących.
‼️Krzysztof Czabański ma zostać odwołany z funkcji szefa Rady Mediów Narodowych https://t.co/vJY9BUjo81
— Kamil Dziubka 🇵🇱🇺🇦 (@KamilDziubka) October 7, 2024
Zastanawiające jest to w obliczu nieuznawania Rady Mediów Narodowych przez obecnie rządzących. Włodarze nie uznali wyboru Michała Adamczyka na szefa Telewizji Polskiej. Wcześniej wariant odwołania Czabańskiego był także dopuszczany. Wybrano jednak przejęcie mediów publicznych przez uchwałę sejmową. Teraz najprawdopodobniej dojdzie do uznania organu. Możliwe, że w ten sposób będą chcieli zakończyć „stan likwidacji” w TVP, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej.
Czym jest Rada Mediów Narodowych
Rada Mediów Narodowych powstała 22 czerwca 2016 roku. Przejęła ona od ministra skarbu kompetencje powoływania i odwoływania prezesów i członków zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Dotyczy to także oddziałów regionalnych mediów publicznych. Rada liczy 5 członków, z czego 3 jest wybieranych przez Sejm, a 2 powoływanych przez Prezydenta RP. Kadencja trwa 6 lat.