Luty z wielkimi kotami w National Geographic Wild

  • Telewizja
Autor: mbog

W lutym na antenie National Geographic Wild będą królować lwy, tygrysy, lamparty i pumy. W trakcie cyklu „Miesiąca z wielkimi kotami” stacja zaprezentuje seriale dokumentalne prezentujące zwyczaje i umiejętności tych zwierząt.

Widzowie National Geographic Wild zobaczą nie tylko kły i pazury dzikich zwierząt, ale ich całą złożoną naturę. W lutowe soboty o godzinie 21:00 pojawi się serial dokumentalny „Zabójcze królestwo Afryki”. Twórcy zaprezentowali w nim skomplikowane życie najbardziej niezwykłych gatunków afrykańskich zwierząt i ich niekończące się walki o przetrwanie.

Tydzień lwa

Lwy, jako jedyni przedstawiciele dzikich kotów, łączą się w stada o hierarchicznej strukturze. Od 3 lutego do 9 lutego na antenie National Geographic Wild będą prezentowane dokumenty o zwyczajach i zachowaniach tych zwierząt. Pojawi się m.in. specjalny odcinek „Walk zwierząt” czy film „Gangi lwów”.

Narodziny lwiego stada
„Narodziny lwiego stada” – fot. National Geographic

W niedzielę o godzinie 22:00 pojawi się film pokazujący „Narodziny lwiego stada”. Polowania na lwy w Botswanie doprowadziły niemalże do wyginięcia tego gatunku zwierząt. Nie miałby on szans na przetrwanie, gdyby wkrótce do Botswany nie przybyli dwaj samce z Namibii. Ich spotkanie z ocalałą dwójką lwic stało się zalążkiem nowego stada.

Lwy w koronach drzew
„Lwy w koronach drzew” – fot. National Geographic

Następnie o godzinie 23:00 zostanie wyemitowany dokument „Lwy w koronach drzew”. Życiową i zawodową pasją Alexandra Braczkowskiego, biologa polskiego pochodzenia, jest obserwacja i badanie dzikich afrykańskich kotów. Przez pół roku przyglądał się z bliska i filmował stado lwów, mieszkających na drzewach w Ugandzie. Obserwował też zagrożenia, jakie stanowią dla tych zwierząt ludzie.

Tydzień lamparta

Lamparty nie są najszybsze spośród afrykańskich zwierząt. Jednak ich sprawność jest imponująca – potrafią skoczyć 6 metrów w dal i 3 metry wzwyż. Od 10 lutego, podczas tygodnia lamparta na antenie National Geographic Wild pojawi się m.in. film fotografa i filmowca Adriana Steirna „Ostatnie lamparty Europy” oraz dokument „Lamparcie skały”.

Królestwo lampartów
„Królestwo lampartów” – fot. National Geographic

W niedzielę 10 lutego o godzinie 22:00 zostanie wyemitowany dokument „Królestwo lampartów”. Lamparcica Karula przez ponad dziesięć lat panowała nad południowoafrykańskim Sabi Sand. Doczekała się sześciorga dzieci i pięciorga wnucząt. Twórcy pokażą walkę o władzę nad tym terytorium, którą prowadzić będą trzy najstarsze córki. Zwyciężczyni zostanie królową.

Zemsta lamparta
„Zemsta lamparta” – fot. National Geographic

Później widzowie National Geographic Wild poznają historię lamparcicy Malika, która dostała okrutną lekcję życia. Podczas jednej z walk zginęło jej młode. Po tej dotkliwej stracie, aby przetrwać, zwierzę będzie próbowało odzyskać dawną formę. Film dokumentalny „Zemsta lamparta” pojawi się 10 lutego o godzinie 23:00.

Tydzień tygrysa

Choć wydawać by się mogło, że przedstawiciele tego gatunku wyglądają tak samo, nie ma dwóch tygrysów o takim samym umaszczeniu. Od 17 lutego na antenie National Geographic Wild królować będą tygrysy. Stacja pokaże „Najsłynniejszą tygrysicę świata”, a także „Królową tygrysów” żyjącą wraz z potomstwem w Parku Narodowym Ranthambore w Indiach.

Tygrysia matka
„Tygrysia matka” – fot. National Geographic

17 lutego o godzinie 22:00 stacja pokaże historię walki o władzę w filmie „Tygrysia matka”. W szranki staną matka oraz dwie córki – tygrysice bengalskie. Postawiły przed sobą konkretne wyzwanie – pokonać matkę, a następnie zgładzić siostrę.

Tydzień pumy

Pod koniec lutego National Geographic Wild pokaże zwyczaje i umiejętności piątego pod względem wielkości zwierzęcia kotowatego. W niedzielę 24 lutego o godzinie 22:00, zajmujący się badaniem dzikich kotów, Boone Smith przeniesie widzów w świat wielkich kotów zamieszkujących Patagonię. Pumy podczas polowania sieją postrach wśród zwierząt, m.in. zamieszkujących ten teren pingwinów. W „Człowiek kontra puma” Boone Smith stanie twarzą w twarz z pumami.

Człowiek kontra puma
„Człowiek kontra puma” – fot. National Geographic

National Geographic Wild prezentuje programy poświęcone dzikiej przyrodzie. Ramówka kanału jest zróżnicowana – stacja pokazuje zwierzęta żyjące zarówno na najbardziej odludnych pustyniach, jak i w niezbadanych głębiach oceanu. Od 1 lutego Nat Geo Wild zmienił nazwę na National Geographic Wild.