W piątek, 24 lutego minie rok od agresji rosji na Ukrainę. Oto, co planują tego dnia wyemitować nadawcy publiczni.
Telewizja Polska, podobnie jak między innymi gruzińskie GPB czy litewska LRT nada nagradzany dokument „Bucza 22”. Opowiada on o ukraińskiej miejscowości Bucza, która 5 marca 2022 roku znalazła się pod ostrzałem rosyjskiej armii. Matwiej Czikmarow był najlepszym uczniem w klasie, a jego młodszy brat Klim marzył, by zostać piłkarzem. Rodzice chłopców Margarita i Ołeksandr mieszkali w malowniczej Buczy w obwodzie kijowskim, dokąd uciekli z ruskiego świata w Donbasie. 5 marca 2022 roku, w dniu, w którym Bucza znalazła się pod pełną kontrolą wojsk rosyjskich, Ołeksandr i Margarita Czikmarowie postanowili uciec z miasta. Samochody, należące do nich i sąsiadów zostały ostrzelane. Zginęły dzieci, Matwiej i Klim, oraz ich matka Margarita. Ołeksandr ledwo uszedł z życiem, został bez nogi. Dzięki świadkom zdarzeń udało się zdobyć dowody na obecność na miejscu strzelaniny wskazanego konkretnie oddziału wojsk rosyjskich. Film opowiada o poszukiwaniach i identyfikacji rosyjskich wojskowych, lotniczych jednostek bojowych oraz o nieudanych próbach ukrycia zbrodni wojennych przez okupanta. Film można obejrzeć na YouTube z angielskimi napisami.
TVP ponadto wyemituje tego dnia o godzinie 20:30 w Jedynce koncert „Podaj rękę Ukrainie”. Wydarzenie poprowadzą Tomasz Kammel i Marta Kielczyk. Gośćmi specjalnymi będą osoby wspierające i czynnie działające na rzecz walczącej Ukrainy: Małgorzata Maria Gosiewska, przedstawiciele organizacji pomocowych oraz ambasador Ukrainy – Wasyl Zwarycz. Na scenie wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, zespół Taraka, Kasia Moś, Piotr Cugowski, Viki Gabor, Marina Łuczenko, Zazule, Kalush Orchestra, chór Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Amelia Anisovych, ośmioletnia Ukrainka, która poruszyła serca ludzi na całym świecie, śpiewając piosenkę „Mam tę moc” w kijowskim bunkrze. Widzowie będą mogli wysyłać SMSy na rzecz Caritas, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną.
Z pozostałych nadawców, słowackie media pokażą historie ukraińskich uchodźców, a Polskie Radio nada historie ukraińskich dziennikarzy, których życie zmieniło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Inni nadawcy w rocznicę wojny
Łotwa zjednoczy wszystkich nadawców w swoim kraju. Oni w południe czasu lokalnego nadadzą hymn Ukrainy, a później tego samego dnia nadawca publiczny nada koncert ze zbiórką pieniędzy. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w litewskiej LRT. Tam będzie nadany całodzienny maraton, będący finałem zbiórki „Radarom”, której celem jest zebranie pieniędzy na radary lotnicze, które wykrywają nadlatujące rakiety. Nadawca na ten moment zebrał już prawie 9 milionów euro. Postęp akcji można sprawdzić tutaj.
Radarom! update: almost 8.5 million raised with two more days to go pic.twitter.com/d9TWKU4jPy
— LRT English (@LRTenglish) February 23, 2023
Rumuńska Orkiestra Radiowa wykona koncert „Life in a Suitcase”. Natomiast czeskie, rumuńskie i cypryjskie radio nada wykonywane na żywo „War Requiem” Benjamina Brittena przez praską filharmonię i chór. Inni nadawcy również będą mogli dołączyć do akcji. Ponadto nadawcy będą mogli wyemitować „Concert of Remembrance and Hope” z Nowego Jorku.
Podczas tej okropnej wojny, media publiczne odegrały żywą rolę w informowaniu opinii publicznej. Nasi członkowie zapewnili zaufane informacje i kontynuują przekazywanie wiadomości dla Ukraińców w kraju i zagranicą, a także dla publiczności na całym kontynencie, by mogli być informowani o najnowszych wydarzeniach w konflikcie. Chcę oddać szczególny hołd naszemu ukraińskiemu członkowi UA:PBC i wszystkim dziennikarzom, którzy ryzykują każdego dnia swoim życiem by móc cały czas informować. W czasach wojny rola mediów jest ważna w pokazywaniu, co się dzieje na gruncie, w zrozumieniu szerszego kontekstu wojny i zapewnieniu społeczeństwa w dokładne i rzetelne informacje – mówi dyrektor generalny EBU Noel Curran.