Nickelodeon Polska z czeską licencją na nadawanie kanału

  • Telewizja
Autor: mbog

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, czeski odpowiednik KRRiT, 9 listopada podjęła decyzję o udzieleniu stacji Nickelodeon Polska licencji na nadawanie.

Firma ViacomCBS Networks International Czech złożyła w RRTV wniosek o udzielenie koncesji dla satelitarnego kanału Nickelodeon nadającego na terytorium Polski. Ramówka stacji ma być skoncentrowana na emisji amerykańskich seriali animowanych i fabularnych dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z udzieloną licencją, telewizja ma nadawać 24 godziny na dobę.

Rodzina zastępcza
Nickelodeon Polska nadaje aktualnie na koncesji KRRiT. W nocy stacja emituje polski serial „Rodzina zastępcza” – fot. Nickelodeon Polska

W komunikacie Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poinformowała też, że do polskiego organu koncesyjnego przesłano informację o udzieleniu licencji w Czechach dla stacji Nickelodeon Polska. Spółka ViacomCBS uzyskała u naszych południowych sąsiadów również koncesję na nadawanie Nickelodeon Austria.

Na podstawie czeskich licencji koncern ViacomCBS nadaje w Polsce kanały, takie jak: NickToons, Paramount Channel Polska, Comedy Central Polska, Nick Music, MTV 00s i Club MTV.

Skutek „Lex TVN”?

Nickelodeon Polska aktualnie nadaje na polskiej koncesji, ważnej do maja 2022 roku. Właścicielem stacji jest polska firma VIMN POLAND sp. z o.o., należąca do holenderskiej VIMN Polska B.V. (firma znajduje się w państwie należącym do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej), ostatecznie kontrolowanej przez amerykańską spółkę.

7 lipca do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, potocznie nazywanej „Lex TVN”. W przypadku wprowadzenia nowych przepisów, o koncesję ubiegać się będą mogli nadawcy, w których m.in. bezpośredni lub pośredni udział osób bądź spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Oznaczałoby to, że kanał Nickelodeon Polska nie mógłby uzyskać w Polsce koncesji na nadawanie. Projekt został uchwalony w Sejmie 11 sierpnia, 9 września Senat go odrzucił. Wniosek izby wyższej o odrzucenie ustawy czeka teraz na ponowne głosowanie w Sejmie.