Od marca 2021 roku redakcje lokalne Gazety Wyborczej wraz z czytelnikami szukały 7 wyzwań dla każdego miasta i 7 dla każdego regionu na kolejnych 20 lat. 7 maja wydawca zaprezentował wyniki plebiscytu „Supermiasta i Superregiony 2040”.
Od 26 marca do 6 maj na lokalnych i krajowych stronach Gazety Wyborczej, a także w serwisach Wyborcza.pl trwała debata o przyszłości miast w Polsce – o tym, czego najbardziej potrzebują ich mieszkańcy i jakich działań oczekują od samorządowców. W pierwszym etapie akcji redakcja zachęciła czytelników, samorządowców i aktywistów do określenia największych wyzwań stojących przed miastami i województwami. Z nadesłanych propozycji wybrano po 12, a z kolei z nich – w głosowaniu trwającym ponad 2 tygodnie – wyłoniono finałowe siódemki dla 27 miast i 17 regionów.
Oprócz tego w polskich miastach i województwach ich mieszkańcy chcą mieszkać ładnie i wygodnie. Wskazywali w plebiscycie np. na konieczność przyjaznego zagospodarowania osiedli i centralnych punktów, powstania terenów rekreacyjnych czy placów zabaw, a także zadbania o estetykę. Głosujący oczekują też dobrych i szybkich dróg oraz rozwoju usług kolejowych.
Pełne wyniki plebiscytu „Supermiasta i Superregiony 2040” oraz informacje o tym, jakich zmian chcą mieszkańcy poszczególnych miast i regionów, można dziś przeczytać na łamach Gazety Wyborczej – we wszystkich tygodnikach lokalnych dziennika, a także w serwisach lokalnych Wyborcza.pl. W ogólnopolskim wydaniu znalazło się też podsumowanie akcji.
Finałem akcji „Supermiasta i Superregiony 2040” będzie uroczysta gala, która odbędzie się 25 maja w formule online. Organizatorzy zaplanowali m.in. trzy debaty: o miastach po pandemii, o starciach samorządowców z rządem i o wyzwaniach stojących przed marszałkami województw w dobie centralizacyjnych zakusów rządu PiS. Początek spotkania o godzinie 18:00, a transmisja na Wyborcza.pl i na facebookowych profilach dziennika.
„Supermiasta i Superregiony 2040” to już druga edycja akcji „Supermiasta” Gazety Wyborczej. W pierwszej, zorganizowanej w 2020 roku, redakcja zaprosiła czytelników do podsumowania i oceny minionych 30 lat. Okazją była 30. rocznica pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin.