Dzień po wpisaniu likwidacji Telewizji Polskiej do KRS podobną decyzję podjęto odnośnie do Polskiego Radia.
Publiczna rozgłośnia we wtorek, 9 kwietnia została oficjalnie postawiona przez sąd w stan likwidacji. Likwidatorem został tym samym Paweł Majcher, który od zmian w mediach publicznych pełni rolę szefa radia. Do tamtego momentu prowadziła ją Agnieszka Kamińska.
Od teraz rozgłośnia ma nazwę „Polskie Radio – Spółka Akcyjna w likwidacji”.
📻Polskie Radio SA w #likwidacji @polskieradiopl pic.twitter.com/xU3AYyC9rh
— Katarzyna Bilewska (@KasiaBilewska) April 9, 2024
Paweł Majcher skomentował decyzję sądu we wpisie na portalu X.
Decyzja sądu dot. wpisu do KRS, nie pozostawia złudzeń i jestem przekonany, że rozwiewa wszystkie wątpliwości szefa KRRiTV. Wierzę, że spowoduje też jak najszybsze przekazanie należnych Polskiemu Radiu pieniędzy z abonamentu. Decyzje przewodniczącego Macieja Świrskiego zagrażają prawidłowemu realizowaniu misji publicznej. Dzisiejszy wpis do KRS potwierdził, że dotychczasowe działania KRRiTV ws. abonamentu są bezprawne – pisze Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia.
W styczniu referendarz sądowy odmówił wpisania likwidacji do KRS, a Agnieszka Kamińska pisała, że „nominacji ministra Sienkiewicza” przebywają na terenie rozgłośni nielegalnie.
Sąd odmówił wpisu o likwidacji i likwidatora, uznając decyzję za bezprawną. To kolejna decyzja sądu rejestrowego, po odmowie wpisu do KRS nominatów m. Sienkiewicza jako zarządu PRSA. Oznacza to, że od 20.12.23 na terenie Spółki przebywają osoby, które działają w sposób bezprawny. https://t.co/3juVWlcHue
— Agnieszka Kamińska (@AgneseKaminska) January 22, 2024
Polskie Radio jest najpóźniej postawioną spółką mediów publicznych w stan likwidacji. Już w styczniu sąd zatwierdził likwidację Polskiej Agencji Prasowej. W tym przypadku likwidatorem został Marek Błoński. Stanowisko utracił Wojciech Surmacz, szef agencji w latach 2018-2023. W okresie zmian w organizacji protestował i nie chciał opuścić gabinetu prezesa.
Telewizja Polska oficjalnie w likwidacji – teraz spór o pieniądze z abonamentu
W poniedziałek, 8 kwietnia natomiast Telewizja Polska została oficjalnie postawiona w stan likwidacji. Decyzję wydał sąd rejestrowy. Likwidatorem jej został oficjalnie Daniel Gorgosz, który sprawował tę funkcję od 27 grudnia 2023 roku jako pełniący obowiązki dyrektora do spraw korporacyjnych TVP. Proces postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji dopełniono więc po ponad 3 miesiącach starań.
Decyzja ta nie jest dla nas zaskoczeniem. Działamy zgodnie z zasadami prawa, praworządności i uczciwości. Jeżeli ktoś uważał inaczej, to teraz nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Tak jak wątpliwości nie powinno budzić to, że każdy może wyrobić sobie pieczątkę prezesa TVP, ale nie każdy może nim być – powiedział Daniel Gorgosz, likwidator TVP S.A. w likwidacji.
We wtorek, 9 kwietnia TVP wydała oświadczenie, w którym likwidator spółki domaga się od Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT wypłaty ponad 141 milionów złotych wpływów z abonamentu RTV. Ma na to 3 dni.