Prawie 300 zgłoszeń w konkursie fotograficznym o Nagrodę im. Krzysztofa Millera

  • Internet
  • Prasa
  • Agora
  • Dzienniki
Autor: mbog

„Gazeta Wyborcza” otrzymała blisko 300 prac do konkursu, w którym zostanie przyznana Nagroda im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. Jury wybrało 7 finalistów konkursu, spośród których wyłoniono twórcę najlepszego materiału fotograficznego 2018 roku.

We wrześniu „Gazeta Wyborcza” ogłosiła konkurs na najlepszy materiał fotograficzny. Dziennik chce w ten sposób promować fotografie wyróżniające się pogłębionym oraz odważnym spojrzeniem na tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Spośród prawie 300 zgłoszeń jury w składzie: Beata Łyżwa-Sokół, Ewa Ewart, Anna Bedyńska, Wojciech Jagielski, Mikołaj Grynberg, Adam Lach, Jerzy B. Wójcik oraz Mariusz Burchart wybrało 7 finalistów.

W pierwszej edycji konkursu mieliśmy szansę ocenić prawie 300 projektów autorów z Polski i zagranicy. Spektrum poruszanych tematów było zaskakujące: od kameralnych, prywatnych historii po wydarzenia z pierwszych stron gazet. Ujęła nas odwaga z jaką autorzy zdjęć docierali do wyjątkowych bohaterów i nieoczywistych tematów oraz sposób ich prezentacji. Znacząca liczba profesjonalnie zrealizowanych projektów nie ułatwiła pracy jurorom, ale pozwoliła utrzymać wiarę w fotografię reporterską i storytelling – mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” i jednocześnie przewodnicząca konkursowego jury.

Nazwiska autorów, których prace uznano za najciekawsze i wzbogacające wiedzę o współczesnym świecie zostaną ogłoszone 14 listopada w serwisie Wyborcza.pl/wiecejSwiata. Dodatkowo w poniedziałek 19 listopada nazwiska opublikuje „Duży Format” – magazyn „Gazety Wyborczej”.

Organizatorami konkursu są „Gazeta Wyborcza” i jej magazyny: „Duży Format”, „Więcej Świata” oraz serwis Wyborcza.pl. Partnerami akcji są Kulczyk Foundation oraz Efekt Domina.

Nagroda im. Krzysztofa Millera – fot. Wyborcza.pl

Krzysztof Miller (1962-2016) to legenda fotoreportażu wojennego. Przez ponad 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował także przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Miller był również autorem książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata” (Wydawnictwo Agora, 2017).