Reuters: rozpoczęto sprzedaż grupy TVN. Bank inwestycyjny w kontakcie z potencjalnymi kupcami

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

Według informacji agencji Reuters z czterech źródeł, rozpoczął się proces sprzedaży grupy TVN przez Warner Bros. Discovery. Jest w niego zaangażowany bank inwestycyjny.

Agencja Reuters w piątek, 20 grudnia opublikowała informację, że według ich źródeł Warner Bros. Discovery rozpoczęło sprzedaż grupy TVN, właściciela między innymi TVN, TVN24 i TVN24 BiS. Amerykańska grupa współpracuje w tym zakresie z bankiem inwestycyjnym JPMorgan. Ten jest w kontakcie od kilku tygodni z potencjalnymi kupcami, a materiały sprzedażowe mają zostać udostępnione w przyszłym roku.

Wartość TVN wyceniana jest na ponad 1 miliard euro.

Jak zauważa agencja prasowa, rzecznik Warner Bros. Discovery podkreślił, że podczas ewaluacji sprzedaży TVN priorytetem dla nich będzie utrzymanie statusu niezależności dziennikarzy. Grupa celuje w sprzedaż TVN krajowym lub międzynarodowym grupom medialnym. Jednak aby sprzedaż doszła do skutku, musi się na nią zgodzić polski rząd. TVN jest bowiem na liście firm strategicznych w wyniku decyzji premiera Donalda Tuska. To ma ochronić spółki przed niebezpiecznym z polskiego punktu widzenia przejęciem przez obce podmioty. Na tę samą listę została wpisana Telewizja Polsat.

TVN jest poddany procesowi sprzedaży w związku z decyzją Warner Bros. Discovery o zbyciu niektórych aktywów medialnych. W grudniu za to spółka zdecydowała o rozdzieleniu części skupiającej się na telewizji płatnej od platform streamingowych i przemysłu filmowego. Telewizje takie jak CNN, Animal Planet i Discovery mają być pod zarządem spółki Global Linear Networks.

Katarzyna Kieli: TVN będzie bezpieczny

Natychmiast po publikacji depeszy przez Reuters, do informacji odniosła się Katarzyna Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. W mailu przesłanym do pracowników, do którego dotarł press.pl, poinformowała, że TVN jest i będzie bezpieczny.

Bardzo mocno chciałabym podkreślić jedną rzecz. TVN ma ponad 20 letnią historię. Właściciele zmieniali się parę razy. Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi – napisała Katarzyna Kieli, cytowana przez press.pl.

Sprzedaż TVN – kto może być zainteresowany?

W ostatnich tygodniach pojawiały się różne pogłoski dotyczące sprzedaży TVN. Według mediów, zakupem stacji miały być zainteresowane węgierska TV2 i czeska PPF Group. Według informacji Andrzeja Stankiewicza z Onetu, umowa zakupu miała być prawie że potwierdzona. Możliwe, że jest w plotce ziarno prawdy, bo rozmowy z różnymi kupcami zbiegają się z informacjami Reutersa o rozpoczęciu procesu sprzedaży.

Natomiast według informacji należącego do Fratrii portalu „wPolityce”, kwestia sprzedaży wrogim podmiotom jest jedynie grą polityczną, a wiadomość fake newsem. Sam TVN ma natomiast zostać sprzedany inwestorowi z Niemiec, któremu miałby być przychylny sam Donald Tusk, stąd podjął decyzję o uznaniu stacji za firmę strategiczną. To miałoby zbić cenę TVN o 1/3.

Kwestia właścicielska TVN

Telewizja TVN i cała grupa medialna przechodziła w różne ręce właścicielskie. W 2015 roku grupę TVN nabył podmiot Scripps Interactive, właściciel między innymi kanału Travel Channel. Trzy lata później Scripps przejęło Discovery, w związku z czym polski oddział zaczął się nazywać TVN Grupa Discovery. Cztery lata później doszło do fuzji Discovery z Warner Brothers., wobec czego TVN stał się elementem Warner Bros. Discovery, a co za tym idzie polskim oddziałem TVN Warner Bros. Discovery.

Kwestia właścicielska TVN przez spółkę z poza Europejskiego Obszaru Gospodarczego była przedmiotem uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.  Podjęto ją w 2021 roku, gdy doszło po przedłużanym wielokrotnie przez radę procesie koncesyjnym do przyznania nowej licencji na nadawanie dla TVN24. Uchwała dotyczy uporządkowania kwestii dotyczącej nadawania programów przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak wówczas twierdziła KRRiT:

W jej ocenie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji  w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49%. Ponadto, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji podmiot z siedzibą w Polsce, który jest zależny od podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, poprzez dysponowanie, pośrednio albo bezpośrednio przez ten zagraniczny podmiot ponad 49% głosów w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu, nawet jeśli jednocześnie dany podmiot z siedzibą w Polsce jest zależny od podmiotu z siedzibą w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zobacz także