Telewizja Polska uruchomiła ukraińską redakcję, która nadaje swój program w ramach pasma „Sława TV”. To pierwsza część zmian w Biełsacie.
W poniedziałek, 3 marca rozpoczęła emisję Sława TV. Według informacji Telewizji Polskiej w likwidacji, „to jedno z najważniejszych wdrożeń Ośrodka Mediów dla Zagranicy – powstałej w grudniu 2024 roku nowej jednostki TVP – i ważny element polskiej polityki wschodniej”.
Jednym z najważniejszych zadań ukraińskojęzycznej redakcji Slawa TV jest przekazywanie polskiego i europejskiego punktu widzenia na temat procesów zachodzących w Ukrainie i na świecie. Według założeń redakcja ma skupiać się na wspólnych celach geostrategicznych Ukrainy i Polski, a nie na interesach politycznych poszczególnych postaci czy elit. Szefową redakcji jest Maria Górska.
Pojawienie się Slawa TV w czwartym roku Wielkiej Wojny to polsko-ukraiński informacyjny Ramstein – projekt zwielokrotniający wysiłki obu krajów we wspólnej walce z agresorem, zwycięstwie nad dyktaturami i umacnianiu demokracji w Europie Środkowej. Zaangażowaliśmy do współpracy doświadczonych dziennikarzy, wpływowych wolontariuszy, osoby publiczne i liderów opinii. W naszych pierwszych projektach widzowie będą mogli zobaczyć dziennikarza i analityka politycznego Witalija Portnykowa, szefową Euromajdanu-Warszawa Natalię Panczenko, redaktora naczelnego publikacji „Nova Polszcza” Jewhena Klimakina, eksperta ds. polityki międzynarodowej Jewhena Magdę, dziennikarkę i ekspertkę ds. dialogu polsko-ukraińskiego Lesię Wakuluk, polską prezenterkę telewizyjną i bizneswoman Weronikę Marczuk oraz innych.

Do współpracy zapraszamy również wybitne postacie polskiego dziennikarstwa oraz wpływowych polityków i tłumaczymy ich ważne dla nas rozmowy na język ukraiński. Staramy się, aby europejska i polska myśl polityczna była jak najbliżej Ukrainy. Wspólnym interesem naszych krajów jest silna Ukraina – partner Polski w UE – mówi Maria Górska, szefowa redakcji Slawa TV.
Zespół Sława TV
Sława TV składa się z dziennikarek ukraińskich mediów (My-Ukraina – daw. Ukraina 24, „Espreso”, ICTV, „Nowy Kanał”, „Freedom”), które są migrantkami wojennymi. Trafiły do Polski ze swoimi dziećmi. Prowadzącymi programy informacyjne Slawa TV są: Julia Jerszowa – ukraińska dziennikarka i prezenterka (m.in. kanały STB, NTN); Marek Sierant – polski dziennikarz i politolog, znany w ukraińskiej przestrzeni medialnej (m.in. z prowadzenia niektórych fragmentów programu Szuster LIVE); Hanna Wasilewska – dziennikarka i redaktorka Polskiego Radia.
Sława TV nadaje – zmiany w strukturze ramówki Biełsatu
Sława TV można oglądać w ramach pasm na antenie Biełsatu. Spowodowało to zmiany w ramówce stacji. Programy ukraińskiej redakcji TVP są dostępne codziennie w godzinach 11:00-16:00 w Polsce (12:00-17:00 na Ukrainie) oraz 21:00-22:00 w Polsce (22:00-23:00 na Ukrainie). W paśmie dziennym są nadawane informacje, dokumenty, a także rozmowy z gośćmi w studiu. Wieczorem można na antenie zobaczyć polskie seriale produkcji Telewizji Polskiej z ukraińskim tłumaczeniem (np. „Osiecka”, „Wojenne dziewczyny”, „Sensacje XX wieku” czy „Bodo”).
Utworzenie ukraińskiej redakcji to część ze zmian w strukturze Biełsatu. Od poniedziałku, 3 marca jego ramówka jest podzielona na trzy pasma – po ukraińsku (Sława TV), białorusku (Studio Biełsat, Abiektyw) i rosyjsku (Wot Tak). Każde z pasm jest oznaczone na ekranie swoim logiem w lewym dolnym rogu ekranu oprócz loga Biełsatu, które widnieje w prawym górnym rogu ekranu.
Wszystkie redakcje działają w ramach Ośrodka Mediów Dla Zagranicy. Szefuje nim dyrektor TVP World, Michał Broniatowski. Sam Biełsat działa od 10 grudnia 2007 roku.