We wtorek, 5 stycznia o godzinie 6:30 ruszy Radio 357. Twórcami nowej stacji internetowej są byli dziennikarze i prezenterzy radiowej Trójki.
Radio 357 to multimedialny projekt radiowo-internetowy, który ma umożliwiać dostosowanie treści do potrzeb słuchaczy. Twórcy planują publikować szereg podcastów, udostępniać aktualności i umożliwiać aktywny współudział Patronów w tworzeniu anteny poprzez media społecznościowe.
Start Radia 357 jest dla mnie jak powrót do domu z dalekiej i przygnębiającej podróży. Nadal nie mogę uwierzyć, że to się dzieje – mówi Halina Wachowicz.
Środki na stworzenie radia są zbierane w serwisie Patronite. Inicjatywę wspiera obecnie ponad 18 tysięcy patronów. Zebrano już ponad 440 tysięcy złotych w postaci deklaracji comiesięcznych wpłat. Patroni mogą między innymi współdecydować o charakterze stacji i kierunku rozwoju. Drugim źródłem finansowania jest współpraca z markami na zasadach komercyjnych.
Naszych partnerów biznesowych traktujemy, jak na partnerów przystało – po partnersku. Nie jak bankomat, lecz budowniczego radia – i tego również od nich oczekujemy – informuje Paweł Sołtys. – Marki świadome wartości, jakie niesie jakościowe dziennikarstwo i widzące potencjał w społeczności Radia 357 mogą z nami tworzyć to, na czym im samym również zależy. To może być idea, produkt lub styl życia – pełna dowolność. A możliwości współpracy mamy bardzo wiele.
Różnorodna playlista
W początkowej fazie stacja będzie działała w formule „Radia 0.9”. Będzie nadawać przez całą dobę, ale audycje wypełnią część ramówki – od 10 do 14 godzin dziennie. Dziennikarze zaproponują stałe pasma oraz autorskie audycje muzyczne i kulturalne. Słuchaczy stacji o poranku będzie witać Marcin Łukawski, prowadzący audycję „Ranek”.
Weźmy za przykład nasz „Ranek”. To audycja, którą Słuchacze znają i jaką, wierzymy w to, lubili. Z tymi samymi głosami, punktami programu, poczuciem humoru i delikatną złośliwością w stosownych momentach oraz z takim samym udziałem Słuchaczy – mówi Marcin Łukawski, prowadzący. – Będzie „Tatowanie”, kosmiczne odpowiedzi, kalendarzowe podróże w czasie i oczywiście reporterskie spoglądanie na naszą codzienność. Jednocześnie brak bloków reklamowych daje nam sporo czasu na niespodziewane „wybryki”, które pewnie zaskoczą i Państwa, i nas samych… A technologia i internet pozwalają wykorzystywać nowe pomysły praktycznie bez ograniczeń.
O godzinie 9:30 na antenie stacji pojawi się audycja „Kieruj się na południe”. W dniu startu poprowadzi ją Marek Niedźwiecki. Następnie antenę przejmie Kuba Strzyczkowski, prowadzący „Co Państwo na to?”. W ramówce znalazły się także autorskie audycje muzyków m.in. „Zelig” Krzysztofa Zalewskiego.
Przede wszystkim otworzymy się na młodszą muzykę – pojawi się elektronika, hip-hop, ciekawe brzmienia z różnych gatunków spoza mainstreamu. Internet zresztą narzuca odmłodzenie, choćby przez formę podcastów, interakcji ze słuchaczami – mówi Katarzyna Pruchnicka. – Rozluźnimy krawat. Nie stanie się to od zaraz, bo do „odmłodzenia” musimy przywyknąć sami, oraz przekonać słuchaczy, ale się stanie.
Za koncept i charakter oprawy dźwiękowej stacji odpowiada zespół radia. Kompozytorem i producentem dżingli jest Andrzej Smolik, a głosami Dariusz Odija i Dorota Kopka.
Radio 357 – gdzie słuchać?
Radio 357 można słuchać dzięki specjalnej aplikacji dostępnej na smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS. Stream stacji dostępny jest także na stronie internetowej. Ponadto radia można słuchać dzięki zewnętrznym aplikacjom, takim jak Open FM, WP Pilot, Patronite Audio, Replaio, a także w dekoderach Platformy Canal+.