Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował nowy wykaz pozwoleń radiowych. Organ wyraził zgodę na kontynuowanie przez Telewizję Polską emisji eksperymentalnej DVB-T2 po wygaśnięciu poprzedniego pozwolenia.
12 lutego 2020 roku Telewizja Polska otrzymała pozwolenie na eksperymentalne nadawanie sygnału naziemnego w DVB-T2 w kilku miejscowościach. Następnie nadawca uzyskał zgodę na nadawanie w kolejnych miastach, dzięki czemu w zasięgu multipleksu jest niemal cała Polska. Pozwolenia są ważne do zakończenia emisji DVB-T w NTC, czyli w dwóch województwach do 27 marca.
Wkrótce zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Co to jest DVB-T2 HEVC? Co zrobić, aby dalej oglądać Polsat, TV4, Super Polsat i inne stacje naziemne?
➡️ https://t.co/6qKomoGnFf pic.twitter.com/pgJD2usoex— tvpolsat.info (@tvpolsat_info) December 16, 2021
Multipleks z TVP 4K
Telewizja Polska w ramach emisji eksperymentalnej nadaje swoje kanały w jakości HD, takie jak TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP3 Warszawa oraz hybrydowy kanał TVP GO. W czerwcu i lipcu 2021 roku, na czas Mistrzostw Europy w piłce nożnej, nadawca uruchomił stację w jakości Ultra HD – TVP 4K.
Nowy standard DVB-T2 HEVC
Już 28 marca w szesnastu lokalizacjach zostanie zakończone nadawanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T. Pierwszy etap przełączenia sygnału z DVB-T na DVB-T2 będzie miał miejsce w południowo-zachodniej Polsce.
Pod koniec kwietnia zostanie zmieniony standard nadawania w kolejnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodnio-pomorskim. W trzecim etapie, 23 maja sygnał DVB-T2 HEVC zyskają mieszkańcy wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 27 czerwca, w ostatnim etapie standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce.