Telewizja Republika chce nadawać naziemnie. Wniosek złożony do KRRiT

  • Telewizja
Autor: rafs

Telewizja Republika chce rozszerzyć zasięg nadawania. Nadawca planuje wejście do telewizji naziemnej.

Wniosek o koncesję naziemną, która umożliwi emisję w MUX-8  złożono w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w piątek, 17 maja. W wystąpieniu dostępnym na portalu X i na YouTubie stacji szef telewizji Tomasz Sakiewicz mówi o tym, że „chcą, by każdy odbierał Telewizję Republika”. Zwraca uwagę na to, że obecnie dostęp do stacji ma 62% Polaków, a może nawet 100%. Jarosław Olechowski podkreślił, że „budują jedną z największych stacji informacyjnych w Europie”.

Michał Rachoń, który jest dyrektorem programowym pokazał wniosek, a także, podobnie jak jego przedmówcy, poprosił widzów o wsparcie listowne ich starań. Ich zdaniem, widzowie mają wysyłać do KRRiT prośby o nadanie koncesji naziemnej dla telewizji Tomasza Sakiewicza. Stacja na antenie promuje pisanie mejli na adres rzecznikprasowy@krrit.gov.pl.

Następnie złożyli swój wniosek w kancelarii KRRiT. Po wszystkim pokazano opieczętowany wniosek z datą przyjęcia.  Wydarzenie wyemitowano w programie „Po 9:00” na antenie stacji.

fot. YouTube Telewizja Republika

Temat koncesji jest obecny przez cały dzień na antenie TV Republika. Wśród osób wypowiadających się byli między innymi Piotr Nisztor, ale również politycy będący gośćmi programów Adriana Klarenbacha w paśmie od 10:00 do 12:00.

Telewizja Republika nadaje obecnie na podstawie koncesji satelitarnej. Emisja jest prowadzona z transponderów Polsat Box. Stacja emitowała swój program w standardowej rozdzielczości, a według informacji portalu SatKurier, telewizja ma od 1 czerwca rozpocząć emisję w jakości HD. W lokalnych multipleksach naziemnych B-CAST stacja nadaje od kwietnia program w wyższej jakości obrazu.

fot. YT Telewizja Republika

Przejście na wyższą jakość emisji satelitarnej najpewniej możliwe w związku ze zmianą sprzętu emisyjnego w siedzibie stacji. Dokonali tego widzowie, którzy wpłacają nadal pieniądze na egzystencję nadawcy. Stacja nie jest wspierana przez spółki Skarbu Państwa po zmianie władzy.Telewizja Republika w dużej mierze przejęła widzów, którzy oglądali Telewizję Polską do zmian na przełomie 2023 i 2024 roku przeprowadzonych przez nową władzę. Nadawca również przygarnął część pracowników TVP, którzy uczestniczyli w tworzeniu programów „Wiadomości TVP” i TVP Info z Danutą Holecką, Adrianem Klarenbachem i Michałem Rachoniem na czele.

Wśród ostatnich zmian w ramówce jest program Moniki Borkowskiej „1410 Bitwa Polityczna”, rozszerzenie pasma A. Klarenbacha o jeszcze jedną godzinę, a także „Piachem w Tryby” (konkurencja dla emitowanego prawie równolegle w TVN24 „Szkła kontaktowego”).

Szef KRRiT przed Trybunał Stanu? Wniosek jest w Sejmie

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może natomiast trafić przed Trybunał Stanu. W czwartek, 9 maja taki wniosek trafił do Sejmu i jest podpisywany przez członków koalicji rządzącej. Potrzeba co najmniej 115 posłów, aby móc postawić taki wniosek.  Decyzja podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej polowy ustawowej liczby posłów. Wobec szefa KRRiT mnożą się zarzuty opóźniania postępowań koncesyjnych, a także karania mediów, które nie sprzyjają jego opcji politycznej. Prokuratura wszczęła już postępowanie w sprawie niewypłacenia 70 milionów złotych Polskiemu Radiu ze wpływów abonamentowych.