Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pod przewodnictwem Macieja Świrskiego rozstrzygnęła konkurs na miejsce w naziemnym multipleksie 8.
Miejsce na nadawanie naziemne w MUX8 otrzymały Telewizja Republika i wPolsce24 (Fratria). Decyzję opublikowano w piątek, 21 czerwca. Stacje mają być rozpowszechniane w standardowej rozdzielczości obrazu i dźwięku.
„Republika” i „WPOLSCE24” nowe programy informacyjne w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX-8 pic.twitter.com/FTItjfxxHg
— KRRiT (@KRRiT__) June 21, 2024
Wpłynęło tak wiele wniosków wsparcia dla TV Republika, które przekonały członków KRRiT, że poparcie społeczne jest ogromne. Niedawno informowaliśmy, że do KRRiT wpłynęło ok. 50 tys. podpisów poparcia dla starań stacji. Polacy chcą wolnego słowa i potrzebują telewizji, która byłaby alternatywą dla przekazu innych stacji. – mówiła dla TV Republika Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT na antenie Telewizji Republika.
Telewizja Republika o koncesję naziemną starała się od miesiąca. W trakcie jego złożono i rozpatrzono wniosek. Całość relacjonowano na antenie stacji. Stacja należąca do Tomasza Sakiewicza nadaje obecnie na podstawie koncesji satelitarnej. Emisja jest prowadzona z transponderów Polsat Box. Stacja emituje swój program w wysokiej rozdzielczości. Od kilku tygodni ramówkę w weekendowe wieczory wypełniają transmisje gal MMA federacji Strife.
W telewizji wPolsce wydarzenia komentowała między innymi Marta Piasecka z którą rozstał się nowy zespół TVP INFO po zmianach przeprowadzonych na przełomie 2023 i 2024 roku. Stacja należy do koncernu Fratria, który jest wydawcą między innymi tygodnika „Sieci”. Szefem redakcji jest Jacek Karnowski. Stacja w ostatnich miesiącach w związku ze zmianami w TVP zainwestowała w ramówkę, rozpoczynając program o 8:00, a kończąc dzień programem z komentarzem politycznym na bazie byłego „W tyle wizji”.
Miejsc tym samym nie otrzymały takie spółki jak: węgierska TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság (kanał PTV) i Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks (Polska24). Według oświadczenia opublikowanego przez Pressserwis członka KRRiT Tadeusza Kowalskiego, powyższe decyzje mogły nastąpić z naruszeniem prawa i bez braku należytej staranności przy przyznaniu decyzji.
Maciej Świrski przed Trybunałem Stanu? Wniosek złożony w Sejmie
Wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego został złożony do marszałka Sejmu. Na konferencji prasowej w czwartek, 23 maja posłowie koalicji rządzącej poinformowali, że zebrano 185 podpisów pod wnioskiem, który ogłosił ówczesny minister kultury Sienkiewicz 9 maja. Sformułowano 11 zarzutów przeciwko Maciejowi Świrskiemu. Teraz wniosek będzie rozpatrywała sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Ona zdecyduje, czy Maciej Świrski będzie postawiony lub nie przed Trybunałem Stanu. Taki wniosek trafi na posiedzenie plenarne Sejmu RP. Decyzja podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej polowy ustawowej liczby posłów.