Telewizja Polska będzie od 2025 roku ponownie pokazywać galę rozdania Fryderyków.
Nadawca publiczny ogłosił w komunikacie, że ma zamiar pokazać na żywo Galę Muzyki Rozrywkowej, a w retransmisji Galę Muzyki Klasycznej i Galę Muzyki Jazzowej. TVP będzie też przybliżała sylwetki nominowanych do nagród artystów oraz Laureatów Złotych Fryderyków.
List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek, 7 listopada Tomasz Sygut – dyrektor generalny TVP i Maciej Kutak – przewodniczący zarządu Związku Producentów Audio Video. Ostatnią transmisję z gali Fryderyków Telewizja Polska przeprowadziła w 2018 roku.
Muzyka jest istotną częścią kultury, a kultura jest dla nas jednym z kluczowych elementów realizacji misji publicznej. W tym roku minęło 30 lat od wręczenia pierwszego Fryderyka. Zrobimy wszystko, by ta nagroda lśniła pełnym blaskiem, a sama gala ponownie stała się świętem w muzycznym kalendarzu – komentuje Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP.
Bardzo się cieszę, że najważniejsze polskie nagrody muzyczne wracają do Telewizji Polskiej. Fryderyki cały czas intensywnie zmieniają się, aby jak najlepiej oddawać różnorodność polskiej muzyki i aktualne trendy. W czwartą dekadę wchodzimy z kilkoma niespodziankami, takimi jak trzy nowe kategorie singlowe, gala dedykowana muzyce jazzowej czy kategoria „crossover” w muzyce klasycznej. Dzięki współpracy z TVP będziemy mieli możliwość zaprezentowania bogactwa naszego rynku muzycznego widzom w całej Polsce – podkreśla Maciej Kutak, przewodniczący zarządu ZPAV, organizatora Fryderyków.
W ostatnich latach Galę Muzyki Rozrywkowej Fryderyków można było obejrzeć na antenie TVN. Program prowadzili prezenterzy stacji. Ostatnie rozdania nagród odbywały się w Gliwicach.
Czym są Fryderyki?
Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne na polskim rynku. Istnieją od 1995 roku. Przyznaje je Akademia Fonograficzna, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, złożone z ponad 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowanych do Fryderyków członkowie Akademii wyłaniają w drodze tajnego głosowania. Jurorzy są podzieleni na trzy sekcje – muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej – i mają prawo głosu tylko w obrębie swojej sekcji. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa. W 2025 roku Fryderyki zostaną przyznane po raz 31.