TV Republika przenosi się do nowej siedziby. Aktualnie nadają z jednego studia

  • Telewizja
Autor: rafs

Telewizja Republika rozpoczęła przenosiny do nowej siedziby stacji. W niej mają się znajdować nowe studia i wyposażenie, na które złożyli się widzowie.

Przenosiny z siedziby stacji na ulicy Pawiej 55 do nowej w Błękitnym Wieżowcu na placu Bankowym 2 rozpoczęły się w piątek, 27 grudnia. W piątek, 17 grudnia na kanale Sławomira Mentzena spotkana przez kandydata Konfederacji na prezydenta w Sejmie prezenterka stacji Ewa Bugała mówiła, że ten proces ma mieć miejsce w ciągu tygodnia lub dwóch tygodni.

Filmy na media społecznościowe wrzucił dyrektor programowy Republiki, Michał Rachoń oraz Jarosław Olechowski. Z użycia zostało wyłączone studio S1, którego wyposażenie jest przenoszone do nowej siedziby oraz studia zapasowego. Od 2014 roku S1 pełniło rolę głównego studia do publicystyki w stacji. W związku ze zmianą siedziby, chwilowo niemożliwe są  łączenia Rachonia z Adrianem Klarenbachem oraz Rachonia ze studiem „Przyjaciół Republiki” przed rozpoczęciem programów „Jedziemy Michał Rachoń” oraz „Po 9”.

Jak podkreślono, w nowych studiach trwają prace wykończeniowe, malowany jest greenbox, a do użycia obie przestrzenie mają być włączane stopniowo. Studio pierwsze będzie można wykorzystywać także w kontekście innego sposobu kadrowania. Możliwe, że studio wystartuje jeszcze przed nowym rokiem.

Wyposażenie studia Telewizji Republika zostało sfinansowane przez widzów. Stacja zachęcała ich do wpłat np. 50 złotych na nowe elementy scenografii. W tym celu emitowano na ekranie kod QR oraz numer konta do wpłat na Fundacje Niezależne Media. Wśród zbiórek były między innymi na oświetlenie, kamery, a także na scenografię czy też ekran wideo. Całość kwot uzyskanych ze zbiórek wyniosła ponad 3 miliony złotych.

Warto dodać, że prowadzone przez konkurencyjnego nadawcę wPolsce24 zbiórki nie cieszą się aż taką popularnością, co w przypadku stacji Tomasza Sakiewicza. U nadawcy, którego właścicielem jest Fronda w poniedziałek, 23 grudnia ogłoszono koniec zbiórki na zakup ściany wideo. Ostatecznie końcówkę kwoty sfinansowali z własnych zasobów.

Telewizja Republika organizuje własną imprezę sylwestrową

Republika ponadto będzie organizowała własną imprezę sylwestrową na rynku w Chełmie. Według informacji Presserwisu, stacja Tomasza Sakiewicza ma otrzymać od województwa lubelskiego 1,25 miliona złotych za promocję tego regionu kraju podczas koncertu. Od samego miasta otrzymali 615 tysięcy złotych.

W trakcie imprezy „Wystrzałowy Sylwester na Lubelszczyźnie z Republiką” wystąpią między innymi Boney M., Sławomir Świerzyński, Don Wasyl, Kombi, Weekend, MIG, a także Piękni i Młodzi i prezenterka stacji Aleksandra Gołda.

Koncert mają poprowadzić Adrian Borecki, Anna Popek, Rafał Patyra i Natalia Rzeźniczak. Program ma być emitowany we wtorek, 31 grudnia od 20:00 przez pięć godzin do 1:00 w środę, 1 stycznia. Następnie w ramówce wpisana jest powtórka koncertu przez następne 5 godzin. Jest to podobny zabieg do tego stosowanego przez Telewizję Polską. Według zapowiedzi Republiki, koncert ma nie być przerywany reklamami. Promocja imprezy trwa od kilku tygodni na antenie stacji.

O Telewizji Republika

Telewizja Republika powstała w 2013 roku. Jest stacją o profilu konserwatywnym o charakterze informacyjn0-publicystycznym. Głównymi elementami ramówki są pasma z publicystyką (Przyjaciele Republiki, Jedziemy Michał Rachoń, Po 9/10/11, W samo południe, 1410 Bitwa Polityczna, Miłosz Kłeczek zaprasza, W punkt, Agora Klarenbacha) oraz programy informacyjne (Dzisiaj, Express Republiki, Republika Dzień, Republika Wieczór). Stacja jest dostępna za pośrednictwem MUX-8 w związku z wygranym konkursem na koncesję naziemną. Nadają ponadto drugi kanał Republika Plus, który jest dostępny w internecie oraz w wybranych multipleksach naziemnych.

Po zmianach w mediach publicznych, które Telewizja Republika szeroko relacjonowała, między innymi prowadząc łączenia z siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w redakcji Tomasza Sakiewicza zatrudnienie znalazło wielu pracowników pierwotnie związanych z Telewizją Polską (między innymi Danuta Holecka, Edyta Lewandowska, Monika Borkowska, Miłosz Kłeczek, Adrian Klarenbach, Adrian Borecki). Nadawca jest krytykowany za „paski grozy” emitowane na antenie, a także za niektóre wypowiedzi padające z ust komentatorów stacji. To staje się przedmiotem skarg do KRRiT. Przewodniczącym organu jest Maciej Świrski.