TVN we współpracy z firmą Emitel uruchamia testy DVB-T2/HEVC

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mbog

Pod koniec stycznia telewizja TVN, we współpracy z firmą Emitel, rozpoczęła etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Multipleks można odbierać w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi, a także w okolicznych miejscowościach.

Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca m.in. nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.

Jak informuje nadawca, realizacja emisji testowych ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a także umożliwić weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania. Od 26 stycznia 2021 emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w 4 miastach w Polsce.

W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju. Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2 jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN S.A. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych – powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r. Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian – powiedziała Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

Wprowadzenie nowego standardu nadawania jest powiązane z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby technologii 5G i usług szerokopasmowego internetu. Najwcześniej przełączenie systemu emisji nastąpi w południowo-zachodniej Polsce. Pierwszy etap będzie miał miejsce 28 marca 2022 roku, a kolejne: 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.