Telewizja TVN opublikowała na swoich stronach „Apel w obronie TVN”. To pokłosie uchwalenia przez Sejm noweli ustawy medialnej, tzw. „lex TVN”.
W niedzielę, 19 grudnia TVN opublikował na swoich stronach „Apel w obronie TVN”. Jest on skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o niepodpisywanie nowelizacji ustawy medialnej. Poniżej przytaczamy jego treść.
17 grudnia Sejm uchwalił ustawę LEX TVN. Jest to atak na wolne media, który ma pozbawić Państwa możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN. Prosimy o podpisanie apelu w obronie stacji.
Dziękujemy za wsparcie.Wolne media są fundamentem demokracji. Chcę, by decyzja o tym, który kanał telewizyjny oglądam, należała wyłącznie do mnie. Chcę mieć dostęp do różnorodnych informacji, programów i rozrywki.
Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski. Niszczone są wzajemne relacje z USA, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Nie możemy na to pozwolić! Potrzebujemy silnej, opartej na zaufaniu współpracy z międzynarodowymi partnerami.
W związku z tym apeluję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie zawetował LEX TVN.
Apel dostępny jest tutaj. Widzowie mogą się pod nim podpisywać, wpisując swoje imię, nazwisko i adres e-mail.
Sejm odrzucił weto Senatu do nowelizacji ustawy medialnej
W piątek, 17 grudnia nagle sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wprowadziła pod obrady uchwałę Senatu, która odrzuciła nowelę ustawy medialnej tzw. „lex TVN”. Komisja zarekomendowała Sejmowi odrzucenie weta Senatu. Sejm przyjął wniosek komisji. Za głosowało 229 posłów, w tym 225 z klubu PiS, 3 z Kukiz’15 oraz Łukasz Mejza. Ustawa dotyczy uporządkowania struktury właścicielskiej przez nadawców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Co może zrobić prezydent Duda?
Ustawa trafiła teraz na biurko prezydenta Dudy. Ten ma 21 dni na podjęcie decyzji. Do nich należy podpisanie ustawy, skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego lub weto. W przypadku podpisania ustawy, ta wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.