Wideo

TVP Kultura z nową oprawą graficzną na 100-lecie Niepodległości Polski

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mtom

Od niedzieli, 7 stycznia TVP Kultura zyska nową oprawę graficzna, która będzie nawiązywać do sławnego w dwudziestoleciu międzywojennym konstruktywizmu polskiego. Autorką nowych elementów jest Julia Mirny, która współpracuje z TVP Kultura od 2015 roku. Podkłady muzyczne skomponował Ignacy Zalewski.

fot. TVP

Nowa oprawa – tak samo jak dotychczasowa – będzie oparta na kolażach i animacjach z wyciętych zdjęć. Tym razem będą to twarze ikon polskiej kultury lat 20. ubiegłego wieku. Wśród nich znajdzie się m.in. Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Aleksander Żabczyński, a także polskie gwiazdy światowego formatu, jak Pola Negri czy kompozytor Karol Szymanowski. Literaturę będzie reprezentować Julian Tuwim, a sztuki wizualne – Mieczysław Szczuka, czołowy przedstawiciel polskiej awangardy wczesnych lat 20.

fot. TVP

Pomysłem był powrót do korzeni wolnej Polski i nawiązanie do świata awangardy, a dokładniej do twórczości grupy BLOK i nowatorskiego w tamtych czasach polskiego konstruktywizmu. Idea utylitaryzmu Szczuki, eksperymenty typograficzne oraz ograniczenia techniczne druku stworzyły nowy, świeży kierunek w sztuce i projektowaniu. Lata 20. kojarzone są również z początkiem kolażu. Nowa oprawa jest kolażem prostych, geometrycznych kształtów, wyrazistej, uproszczonej typografii na bazie ręcznie wycinanych liter oraz portretów znanych artystów międzywojnia. Pokazujemy moc awangardy i to, że przez ostatnie 100 lat nie straciła na świeżości i może być jedną z wielu wizytówek wolnej Polski – mówi Julia Mirny, autorka oprawy TVP Kultura

fot. TVP

Za nowe brzmienie TVP Kultura odpowiada Ignacy Zalewski – laureat kilkunastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sygnał stylistycznie nawiązuje do szeroko pojętego modernizmu muzycznego lat 20. i 30. XX wieku: neoklasycyzmu, witalizmu czy ekspresjonizmu. Artysta inspirował się twórczością polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego, m.in Karolem Szymanowskim, Ludomirem Różyckim i Józefem Kofflerem.