W niedzielę międzynarodowy koncert charytatywny „Save Ukraine – #StopWar”

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

W niedzielę, 26 marca w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie zostanie zorganizowany międzynarodowy koncert charytatywny dla Ukrainy „Save Ukraine #StopWar”.

Koncert ma rozpocząć się o godzinie 17:30 (18:30 w Kijowie) i ma potrwać 2 godziny. Studio telewizyjne zostanie użyczone przez publicznego nadawcę, który będzie transmitował koncert w TVP1, TVP Polonia i TVP World.

Za reżyserię widowiska odpowiedzialny będzie Cyprian Ziąbski. Wśród prowadzących koncertu ukraińscy prowadzący – Timur Mirosznyczenko i Masza Efrosinina. Koncert będzie miał formę telethonu, który ma na celu wsparcie Ukraińców w walce z Rosją. Według informacji ukraińskiego rządu, koncert ma być nadawany w 20 państwach świata. Widzowie będą mogli także oglądać transmisję przez Internet oraz na specjalnie zorganizowanych manifestacjach na świecie. Program w Ukrainie będzie dostępny na kanałach, które nadają maraton informacyjny „Jedynych Nowin”. Koncert jest organizowany przez 1+1 media, zespół Atlas Festival ze wsparciem ukraińskiego operatora telefonicznego Kyivstar, Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Polityki Społecznej. Przez cały koncert, a także przed i po nim będzie można wpłacać pieniądze na wsparcie Ukrainy.

Symbol graficzny telethonu – słonecznik, stworzył ukraiński artysta, Daniel Skripnik. Organizatorzy chcą, by twórczość Daniela przez ten symbol mogła dotrzeć do większej widowni na świecie.

Gwiazdy podczas koncertu charytatywnego dla Ukrainy

Podczas koncertu mają wystąpić muzycy, artyści, aktywiści społeczni, aktorzy, sportowcy, wolontariusze z całego świata, którzy wesprą Ukrainę.  Wystąpią znane formacje muzyczne i artyści jak Imagine Dragons, Nothing But Thieves, Fatboy Slim, Craig David, a także zwycięzcy Eurowizji Salvador Sobral, Netta i inni wśród zaproszonych gości. Wystąpią również ukraińscy artyści – Dakha Brakha, Rusłana, The Hardkiss, Jamala, Go_A, Monatik, Alvona Alvona oraz inni.

Cała wspólnota medialna Ukrainy jest skupiona na kilku ważnych zadaniach – by zapewnić informację, że Ukraina jest tarczą chroniącą cywilizowany świat przez rosją i że potrzebujemy wsparcia i zamknięcia nieba. Ukraina jest w ogromnej potrzebie pomocy podczas kryzysu humanitarnego. Stąd chcemy mówić o tym głośno i będziemy wciąż mówić w przyszłości. Rozmawianie o pomocy dziennikarskiej z pomocą muzyki pomoże setkom tysięcy ludzi zjednoczyć się na całym świecie mówi Jarosław Pacholczuk, CEO 1+1 media i współwłaściciel Atlas Festival.

 

Ukraina robi wszystko, co możliwe, by zatrzymać wojnę i rozlew krwi, uwolnić miasta z blokad by móc rozpocząć odbudowę kraju. Chcemy jeszcze raz podkreślić to, że na Ukrainie nie ma żadnej „specjalnej operacji wojskowej” podczas tego maratonu. Brutalna wojna się odbywa na Ukrainie, którą rosja rozpoczęła w barbarzyńskim stylu. Cywilizowany świat musi być aktywny w zabezpieczaniu, wspieraniu i pomaganiu Ukrainie. Nie jest wystarczającym, by oglądać wojnę rosjan przeciwko Ukraińcom, będąc za granicą. Nasz kraj zabezpiecza całą Europę przed putinem. Potrzebujemy strefy zakazu lotów nad Ukrainą, zamknięcia nieba oraz broni. To ocali życia wielu bezbronnych ludzi. Nasze wiadomości #CloseTheSky i #NoFlyZoneUA powinna być słyszana na świeciemówi Oleksandr Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy.

Znane telethony w przeszłości

Wśród znanych telethonów, które nadano w przeszłości były m.in. telethony „Children in Need” telewizji BBC, coroczne telethony austriackiej telewizji ORF „Licht ins Dunkel”, „Hope for Haiti Now” w styczniu 2010 roku, który miał za zadanie wspomóc Haiti po trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło ich terytorium. „Together at Home” odbył się z kolei w kwietniu 2020 roku i był koncertem wsparcia medyków w walce z koronawirusem.