Pojawiła się kolejna oferta zakupu grupy TVN od Warner Bros. Discovery. Do gry włączył się Ringier Axel Springer (właściciel m.in. portalu Onet i dziennika Fakt) z konsorcjum CVC.
Od stycznia bieżącego roku wiadomo, że w procesie kupna TVN mają brać udział koncern Michała Sołowowa oraz WP Holding w konsorcjum z Rafałem Brzoską.
Według informacji Pulsu Biznesu, do gry o jedną z największych polskich telewizji komercyjnych wchodzi koncern Ringier Axel Springer Polska (właściciel portalu Onet, gazety Fakt czy Przeglądu Sportowego) w konsorcjum z funduszem CVC (główny akcjonariusz Żabki i inwestor Comarch). To by oznaczało, że o TVN walczy trzech oferentów, z czego dwóch pierwszych przeglądało już według gazety księgi spółki medialnej.
Amerykańscy właściciele polskiej telewizji TVN mogą liczyć na oferty dwóch inwestorów – Michała Sołowowa i konsorcjum zbudowanego przez Wirtualną Polskę. Na ostatniej prostej do gry wszedł także koncern medialny RASP w duecie z funduszem CVChttps://t.co/f8T2t69eGD pic.twitter.com/o6usHLREEg
— Puls Biznesu (@puls_biznesu) April 2, 2025
Warner Bros. Discovery ma czekać na jeszcze inne oferty dwa tygodnie. Według doniesień portalu VSquare, Gremi Media Grzegorza Hajdarowicza także miało włączyć się do walki o telewizję, ale się okazało, spółka ta uczestniczyła w negocjacjach na wczesnym etapie rozmów. Przypomnijmy, że TVN jest wpisany na listę podmiotów podlegających ochronie przez polski rząd. Oznacza to, że on musi zgodzić się na sprzedaż spółki nowemu podmiotowi z rąk amerykańskich właścicieli. Według tego, co twierdzi premier Donald Tusk, to ma ochronić spółki przed niebezpiecznym z polskiego punktu widzenia przejęciem przez obce podmioty.
Dlaczego Warner Bros. Discovery sprzedaje TVN?
Proces sprzedaży TVNu zainicjowano pod koniec grudnia 2024 roku. Wtedy Reuters poinformował o tym, że Warner Bros. Discovery rozpoczął go we współpracy z bankiem inwestycyjnym JPMorgan. Rzecznik spółki powiedział, że podczas ewaluacji sprzedaży TVN priorytetem dla nich będzie utrzymanie statusu niezależności dziennikarzy. Wartość grupy TVN wyceniana jest na około 1 miliard euro.
TVN jest poddany procesowi sprzedaży w związku z decyzją Warner Bros. Discovery o zbyciu niektórych aktywów medialnych. W grudniu za to spółka zdecydowała o rozdzieleniu części skupiającej się na telewizji płatnej od platform streamingowych i przemysłu filmowego. Telewizje takie jak CNN, Animal Planet i Discovery mają być pod zarządem spółki Global Linear Networks.