Właściciel Onetu i Faktu może przejąć TVN. Nowa oferta

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

Pojawiła się kolejna oferta zakupu grupy TVN od Warner Bros. Discovery. Do gry włączył się Ringier Axel Springer (właściciel m.in. portalu Onet i dziennika Fakt) z konsorcjum CVC.

Od stycznia bieżącego roku wiadomo, że w procesie kupna TVN mają brać udział koncern Michała Sołowowa oraz WP Holding w konsorcjum z Rafałem Brzoską.

Według informacji Pulsu Biznesu, do gry o jedną z największych polskich telewizji komercyjnych wchodzi koncern Ringier Axel Springer Polska (właściciel portalu Onet, gazety Fakt czy Przeglądu Sportowego) w konsorcjum z funduszem CVC (główny akcjonariusz Żabki i inwestor Comarch). To by oznaczało, że o TVN walczy trzech oferentów, z czego dwóch pierwszych przeglądało już według gazety księgi spółki medialnej.

Warner Bros. Discovery ma czekać na jeszcze inne oferty dwa tygodnie. Według doniesień portalu VSquare, Gremi Media Grzegorza Hajdarowicza także miało włączyć się do walki o telewizję, ale się okazało, spółka ta uczestniczyła w negocjacjach na wczesnym etapie rozmów. Przypomnijmy, że TVN jest wpisany na listę podmiotów podlegających ochronie przez polski rząd. Oznacza to, że on musi zgodzić się na sprzedaż spółki nowemu podmiotowi z rąk amerykańskich właścicieli.  Według tego, co twierdzi premier Donald Tusk, to ma ochronić spółki przed niebezpiecznym z polskiego punktu widzenia przejęciem przez obce podmioty.

Dlaczego Warner Bros. Discovery sprzedaje TVN?

Proces sprzedaży TVNu zainicjowano pod koniec grudnia 2024 roku.  Wtedy Reuters poinformował o tym, że Warner Bros. Discovery rozpoczął go we współpracy z bankiem inwestycyjnym JPMorgan. Rzecznik spółki powiedział, że podczas ewaluacji sprzedaży TVN priorytetem dla nich będzie utrzymanie statusu niezależności dziennikarzy. Wartość grupy TVN wyceniana jest na około 1 miliard euro.

TVN jest poddany procesowi sprzedaży w związku z decyzją Warner Bros. Discovery o zbyciu niektórych aktywów medialnych. W grudniu za to spółka zdecydowała o rozdzieleniu części skupiającej się na telewizji płatnej od platform streamingowych i przemysłu filmowego. Telewizje takie jak CNN, Animal Planet i Discovery mają być pod zarządem spółki Global Linear Networks.