Sejm uzupełnił skład Rady Mediów Narodowych. Nowym jej członkiem został Wojciech Król.
Podczas posiedzenia w czwartek, 5 grudnia Sejm wybrał nowego członka RMN. Za kandydaturą Wojciecha Króla głosowało 234 posłów, przeciwko 24, nikt się nie wstrzymał od głosu. W głosowaniu nie brali udziału posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz części koła Republikanie (Paweł Kukiz głosował przeciw).
Wybór nowego członka oznacza, że teraz większość w Radzie Mediów Narodowych, której pierwotnie obecni rządzący nie uznawali, będzie miała obecna większość rządowa KO-TD-PSL-Lewica.
Wojciech Król jest posłem Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie RP zasiada od 2015 roku. Jest absolwentem Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Pracował w Telewizji Polskiej między innymi jako redaktor serwisu internetowego oraz w „Pytaniu na śniadanie”.
Król następcą Czabańskiego – niejasne powiązania byłego przewodniczącego
W październiku mandat członka i przewodniczącego organu stracił Krzysztof Czabański. Został on odwołany przez Sejm. We wniosku zarzucano Czabańskiemu złamanie zakazu łączenia funkcji przewodniczącego z uczestnictwem „w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym i telewizyjnym”. Tym ma być Rada Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, która pośrednio ma wpływ na spółki „Srebrna” i „Srebrna-Media”, akcjonariuszy mających wpływ na Geranium, Forum S.A., Słowo Niezależne i Telewizję Republika.
📌Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego ze stanowiska członka Rady Mediów Narodowych. pic.twitter.com/1s9SnG178y
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) October 11, 2024
Droga do końca likwidacji mediów publicznych?
Decyzja w sprawie wyboru nowego członka organu, a zarazem nowego przewodniczącego być może pozwoli na powołanie prezesów mediów publicznych z poparciem obecnej koalicji rządzącej. To może pozwolić na zakończenie stanu likwidacji mediów publicznych. One w nim tkwią od końca grudnia 2023 roku, kiedy powołano nowe władze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Jednak według informacji Presserwisu, do wyborów prezydenckich media publiczne nadal będą w nim tkwić. Natomiast sama Rada Mediów Narodowych będzie przygotowywała się do swojej likwidacji (co zakłada nowa ustawa medialna – możliwy podpis nowego prezydenta) lub pozostania (prezydent nieprzychylny obecnym rządzącym).
Jak dowiedział się „Presserwis”, wybór posła @Platforma_org @wojciech_krol do RMN w miejsce Krzysztofa Czabańskiego ma ostatecznie nastąpić w najbliższy czwartek.
W praktyce, choć nieoficjalnie, oznacza to wybór nowego przewodniczącego. Szczegóły ⬇https://t.co/WLv8vtu7mR
— Magazyn Press (@PressRedakcja) December 3, 2024
Rada Mediów Narodowych powstała 22 czerwca 2016 roku. Przejęła ona od ministra skarbu kompetencje powoływania i odwoływania prezesów i członków zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Dotyczy to także oddziałów regionalnych mediów publicznych. Rada liczy 5 członków, z czego 3 jest wybieranych przez Sejm, a 2 powoływanych przez Prezydenta RP. Obecnie rządzący w uchwale Sejmu z dnia 19 grudnia 2023 roku nie uznali jej istnienia, ale mimo tego prawie rok później wybrali nowego członka.