TVP Info od zmian w mediach publicznych ma problem z uzyskaniem stabilnego kształtu ramówki i zdobyciem nowych widzów. Nadawca podejmie kolejną próbę zmiany ramówki już 2 września.
Kanał informacyjny Telewizji Polskiej w rankingach oglądalności przegrywa nawet z Telewizją Republika. Najprawdopodobniej TVP spróbuje ponownie zainteresować widzów ramówką kanału informacyjnego, wprowadzając kolejne zmiany. Wejdą one w życie w poniedziałek, 2 września.
Jak będzie wyglądała ramówka TVP Info od 2 września?
Nadawca wprowadza nowe programy do swojej ramówki. Pierwszym z nich będzie program „Polska o Poranku” (poniedziałek-piątek 7:30). Będzie on retransmitowany na antenie TVP3. „Gość Poranka” będzie tylko o godzinie 7:10. Wszystko będzie w ramach pasma „Poranek TVP Info”. W ramówce utrzymuje się program „Przed Południem” (poniedziałek-piątek 9:30), ale będzie on przedzielony serwisem informacyjnym o godzinie 10:00. Pojawia się także o godzinie 14:30 retransmitowany na TVP3 „Program informacyjny”. Z dostępnego na stronach TVP pliku XML wynika, że najprawdopodobniej będzie to boczne wydanie programu „i9:30”. Zastanawiające jest jednak to, że TVP wybrało do jego emisji „Trójkę”, a nie „Jedynkę”, gdzie jest nadawany główny program.
Administracja Donalda Tuska sumuje finansowe nadużycia poprzedników. pic.twitter.com/9KzhJTLd8t
— 19.30 TVP (@1930_tvp) August 9, 2024
Nadawca wprowadza na antenę pierwsze podsumowanie dnia o godzinie 16:00 „Dzień w godzinę”. Emitowane od 17:35 pasmo „Kontrapunkt” będzie przedzielone serwisem o 18:00. Z ramówki został zdjęty program „Minął dzień”, zamiast niego wejdzie podsumowanie dnia „Polska nocą” o 23:00. Ostatni serwis będzie emitowany o 23:30. Zgodnie z zapowiedziami, „Panorama” trafi na godzinę 22:00 i będzie emitowana tylko w TVP Info. Program jednak będzie miał także powtórkę w TVP3 o 23:00. „Dwójka” tym samym nie będzie już emitowała programów informacyjnych.
Program „Oko na świat” pozostał w ramówce, ale będzie o 22:35 i potrwa około 18 minut. Pozostanie w niej również coniedzielny program „Sprawdzamy”. Wieczorne pasmo to będą programy publicystyczne, w tym programy Justyny Dobrosz-Oracz „Bez Trybu”, Bez retuszu” Marka Czyża oraz „Niebezpieczne związki” Doroty Wysockiej-Schnepf, a także „100 pytań do…” czy „Kiedyś to było”. W ramówce będzie także program satyryczny Grzegorza Markowskiego i Katarzyny Kasi. Jego emisja planowana jest od poniedziałku do piątku o 21:00.
(Znowu) nowe studio TVP Info. Jak ma wyglądać?
TVP Info od września będzie nadawało prawdopodobnie ze studia S11. To tutaj wcześniej nadawano program „Pytanie na śniadanie”. Technologia, jak i wystrój w nim mają zostać dostosowane do kanału informacyjnego, a także do technologii Vizrt, którą używano na Placu Powstańców Warszawy. W skład wchodzą także ekrany i panele LED, w tym panel przechodzący ze stołu przez ścianę i sufit. Według dostępnych dokumentów przetargowych na dostawę, termin oddania nowej przestrzeni dla kanału informacyjnego to koniec sierpnia.
To będzie już trzecie nowe studio dla TVP Info od 29 grudnia 2023 roku. Najpierw programy przez ponad miesiąc nadawano z wirtualnego studia, później z realnej przestrzeni z autonomicznymi kamerami na parterze wieżowca na Woronicza 17. Z niego programy nadawane są do dzisiaj.
Przypomnijmy, że po zmianach w Telewizji Polskiej, przeniesiono tam programy informacyjne z Placu Powstańców Warszawy 7. Budynki były wówczas zajęte przez byłego szefa TAI Michała Adamczyka, Samuela Pereirę, Marcina Tulickiego i niektórych pracowników TVP Info, którzy domagali się uznania wyboru Michała Adamczyka na prezesa Telewizji Polskiej przez Radę Mediów Narodowych. Kilka miesięcy po opuszczeniu przez nich budynków, przestrzenie oddano redakcjom TVP World i Biełsatu.
Cięcia w ośrodkach regionalnych. Jak będą wyglądały pasma lokalne i ramówka TVP3?
Zmiany obejmą także antenę TVP3. Oprócz wspomnianych, dodatkowych programów informacyjnych na antenie, dojdzie także do zmian dotyczących pasm lokalnych na antenie „Trójki”. Telewizja Polska zlikwiduje bowiem poranne pasmo nadawane do tej pory od 8:00 do 10:00. Zamiast niego ośrodki będą dysponowały pasmem popołudniowym od 15:30 do 19:30 (wcześniej krótkie pasma o 14:30 i 15:30 oraz 3-godzinne od 17:00) oraz wieczornym od 21:00 do 22:00. „Dziennik Regionów” pozostanie tym samym o godzinie 20:00.
W ramówce będą obecne także powtórki niektórych programów z anteny TVP Info, to jest „Bez retuszu”, „Kiedyś to było”, „100 pytań do…”, „Sprawdzamy”, „Rozmowy niesymetryczne”, „Bez Trybu” czy też „Niebezpieczne związki”. Do 1 września nie ma żadnego z nich w programie telewizyjnym dla „Trójki”. Można się domyślić, że nowe władze TVP chcą zwiększyć liczbę programów publicystyczno-informacyjnych na tej antenie.
‼️ Prezes Kaczyński nie obawia się ustaleń komisji śledczych!
⚙️ Więcej w "Bez trybu" – programie Justyny Dobrosz-Oracz, w każdą środę o 20.15 na antenie TVP Info. pic.twitter.com/gko276E7fG
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) July 25, 2024
W kontekście ośrodków regionalnych pojawiają się twierdzenia, jakoby miano łączyć niektóre z nich. Portal Onet poinformował, że Telewizja Polska odnotowuje problemy między innymi z płaceniem składek ZUS swoich pracowników. Ośrodki regionalne mają zmagać się z brakiem finansowania z centrali, co miałoby prowadzić do masowych zwolnień w ośrodkach. Ponadto program „Młodzież kontra” nie będzie z Krakowa, a Warszawy. Powodem ma być to, że niektórzy goście nie chcą przyjeżdżać do tego ośrodka. Dyrektorka TVP3 Kraków, Ewa Godlewska-Jeneralska uzasadnia przeniesienie tym, że decyzje podjęto w stolicy.